Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Rahim Blak i Marko Hernaiz rozmawiają o utylizacji i recyklingu paneli fotowoltaicznych

Rahim Blak i Marko Hernaiz – farmy fotowoltaiczne a recykling paneli fotowoltaicznych. Jakie obawy mają rolnicy, którzy chcą wydzierżawić swoje ziemie pod lawinowo powstające elektrownie fotowoltaiczne….

Jak wiecie, żeby powstać mogła farma fotowoltaiczna oprócz stosu papierów i pozwoleń potrzebujemy przede wszystkim właściwy grunt.

Skąd bierzemy takie tereny? Głównym ich źródłem są rolnicy, którym nie opłaca się uprawiać słabych klas ziemi i oddają je właśnie pod dzierżawę. Deweloperzy natomiast i inwestorzy budują na takich terenach (przy sprzyjających warunkach przyłączeniowych) farmy fotowoltaiczne. Sami rolnicy jednak mają sporo obaw. Wynika to oczywiście z ich przywiązania do ziemi ale również z kilku innych wątpliwości!

Rahim Blak i Marko Hernaiz czyli co się stanie z elektrownią fotowoltaiczną za 25 albo 30 lat i kto będzie musiał się zająć fotowoltaicznym złomem?

Rolnicy obawiają się, że kiedy farma fotowoltaiczna zakończy swoją pracę, jej właściciel (zazwyczaj są to spółki celowe) pozostawi stare i często uszkodzone panele fotowoltaiczne na jego gruncie. Wtedy też cały koszt utylizacji modułów fotowoltaicznych oraz konstrukcji wbitej w grunt spadnie właśnie na niego.

Jeden z głównych wspólników firmy Lighthief Marko Hernaiz odbył dość ciekawą rozmowę na ten temat z Rahimem Blak (założyciel m.in. firmy Copernic czy e-drone). Jej treść na dole:

Jak widzicie trudno jasno określić co stanie się ze starymi farmami fotowoltaicznymi za 25 lub 30 lat.

Doświadczenia Naszych niemieckich czy belgijskich sąsiadów mówią, że następuje wtedy płynny proces tzw. ”repoweringu”. Stare panele fotowoltaiczne są demontowane i oddawane na recykling. Jednocześnie nowe moduły fotowoltaiczne trafiają na to samo miejsce i elektrownia może działać ponownie! Sam też recykling staje się coraz bardziej opłacalnym biznesem ze względu na braki surowców bazowych oraz przerwy w łańcuchach dostaw. Krzem, aluminium, kruszonka szklana czy też metale kolorowe są niezwykle pożądanym towarem na rynkach światowych!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895