Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Rynek mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych – przegląd tego co się dzieje na świecie i w Polsce oraz przewidywania na rozwój tego segmentu usług OZE – Część I

Rynek czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Czy wiecie może jak nazywają się główni gracze na światowym rynku mycia paneli fotowoltaicznych (zarówno Ci wykonujący usługę jak i firmy produkujące sprzęt)? 

Wiedza na temat tego rynku w Polsce ciągle jeszcze raczkuje choć często mówimy tu o ogromnych firmach i korporacjach. Główni gracze na światowym rynku czyszczenia paneli fotowoltaicznych to Sol-Bright Photovoltaic Technology Co., Ltd., Nomadd, Kashgar, BladeRanger, Indisolar Products Private Limited, SunBrush mobil GmbH, Karcher, UT Pumps & Systems Private Limited, Clean Solar Solutions, TG hyLIFT GmbH, Ionic Systems Ltd, Heliotex, Sharp Corporation, Saint-Gobain Surface Conditioning, Boson Robotics, Ecoppia, Serbot i Alion Energy.

            Kto się zajmuje tym profesjonalnie w Polsce? Z pewnością Lighthief, łącząc badania z właściwą usługą mycia i czyszczenia paneli i farm fotowoltaicznych.

            Globalny rynek czyszczenia paneli fotowoltaicznych (część zakresu usług O&M) ma szansę wykazać ogromny wzrost w okresie następnych 10 lat. Dzięki zwiększonej instalacji farm fotowoltaicznych w celu optymalnego wykorzystania energii słonecznej. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Rynek również dynamicznie rośnie i bardzo szybko się zmienia. Polski właściciel instalacji fotowoltaicznej jest na etapie auto edukacji dotyczącej potrzeby mycia paneli fotowoltaicznych.

            Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych jest dość przystępny w porównaniu z konwencjonalnymi alternatywami wytwarzania energii elektrycznej. Ta cecha zachęciła i zachęca użytkowników końcowych do inwestowania w farmy fotowoltaiczne i efektywnego wykorzystania ich energii. Rządy na całym świecie zdały sobie sprawę, jak ważne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. OZE nie powodują żadnej szkody dla otaczającego środowiska.

            Poniżej wymieniono niektóre z kluczowych trendów, które pomogą rynkowi czyszczenia paneli fotowoltaicznych realizować duże i szybkie wzrosty:

Zautomatyzowane roboty sprzątające – gwałtowny wzrostu popytu w Europie.

            Europa to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie regionów świata. Jest liderem na rynku, jeśli chodzi o tworzenie innowacyjnych produktów i usług. To tutaj dokonuje się dużych inwestycji, aby wprowadzić zaawansowane technologie, takie jak zautomatyzowane roboty czyszczące do paneli fotowoltaicznych. Jedna z dużych firm na rynku SunBrush wprowadziła jeden ze swoich najbardziej zaawansowanych produktów w maju 2019 roku o nazwie X500 Novel Brush, który służy do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

            Robot SunBrush’a jest dość wyjątkowy w swoim działaniu. Wykorzystuje on różne ustawienia szczotek, które ułatwiają czyszczenie niektórych niedostępnych miejsc w panelach. SunBrush nie jest jednak odosobniony w swoich wynalazkach. Firm produkujących myjące i czyszczące roboty do paneli fotowoltaicznych jest już w Europie wiele. W Polsce również znane Nam są dwa podmioty, które otrzymawszy dotację z NCBR, pracują nad wdrożeniem swoich rozwiązań. My w Lighthief używamy robotów firmy CleanSoleo oraz firmy SunBrush. W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej i wielkości farmy, każdy z nich ma swoje zastosowania. Sami również jesteśmy we wstępnej fazie projektowania swojego robota myjącego panele fotowoltaiczne.

            Producenci robotów są zaangażowani w ciągłe badania i rozwój, aby wymyślać inteligentne technologie i poprawiać procesy wdrażane przez właścicieli farm fotowoltaicznych.

            Autonomiczny tryb działania będzie częściej stosowany w Europie, robotyzacja usługi mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych staje się faktem. Choć w Polsce ciągle 90 procent prac wykonuje się ręcznymi zestawami do mycia paneli fotowoltaicznych lub ramionami myjącymi doczepianymi do pojazdów ciągnikowych.

            Według raportów rynkowych, w nadchodzących latach rynek autonomicznych urządzeń do czyszczenia paneli fotowoltaicznych będzie odnotowywał stały wzrost popytu. Wynika to z niesamowitego wzrostu liczby nowoczesnych technologii, takich jak teledetekcja, uczenie maszynowe i zdalne zarządzanie. Istnieje kilka korzyści związanych z działaniem dużych instalacji fotowoltaicznych w trybie autonomicznym. Przede wszystkim większa łatwość obsługi i niższy koszt konfiguracji, które przyciągną dużą liczbę konsumentów do wyboru fotowoltaiki i farm fotowoltaicznych jako inwestycji.

            Budowa infrastruktury komercyjnej rośnie w Europie z zaawansowanymi i dobrze zaplanowanymi kompleksami fotowoltaicznym. Takie farmy fotowoltaiczne nie tylko wyglądają na najnowocześniejsze, ale również wywierają minimalny wpływ na środowisko. Energia słoneczna jest rozwijana w całym regionie, aby zasilać budynki komercyjne i zmierzać w kierunku osiągnięcia neutralności energetycznej. Tego rodzaju infrastruktura pomoże oszczędzać energię. Ostatecznie zmniejszy ślad węglowy, zwiększając w ten sposób zapotrzebowanie na systemy czyszczenia paneli fotowoltaicznych i firmy świadczące usługi z tym związane!

Rynek Azji i Pacyfiku wygląda jednak trochę inaczej. Tutaj rośnie zapotrzebowanie na technologię mokrego czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

            Technologie czyszczenia paneli fotowoltaicznych na sucho i na mokro są dość popularne wśród właścicieli farm fotowoltaicznych. Jednak technologia czyszczenia na mokro instalacji fotowoltaicznych znajdzie w nadchodzących latach zwiększony popyt wśród konsumentów w regionie APAC. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy końcowi koncentrują się na zwiększaniu mocy wytwórczych energii. Dzieje się tak głównie na obszarach, w których istnieje większe prawdopodobieństwo strat związanych z zanieczyszczeniem.  Ten rodzaj strat ma miejsce, gdy brud i kurz gromadzą się na panelach fotowoltaicznych. Takie zanieczyszczenia i ich duży poziom rozpraszają promienie świetlne, co ostatecznie prowadzi do utraty energii słonecznej i spadkach uzysków/zysków.

            Chiny odegrają ważną rolę w rozwoju rynku Azji i Pacyfiku. W kraju istnieje kilka firm, które zajmują się tworzeniem różnych zaawansowanych technologii, które pomagają w wydajnym wytwarzaniu i dystrybucji energii słonecznej. Chińskie roboty myjące panele fotowoltaiczne są już teraz bardzo zaawansowane. Posiadają swoje stacje dokujące i działają na bazie uczących się algorytmów. Chińskie rozwiązania półautomatyczne również uważana są za bardzo wydajne i mało awaryjne. Sieć warsztatów serwisowych i naprawczych pozwala bez obaw kupować zestawy myjące panele fotowoltaiczne właśnie z rynku chińskiego.

            Według raportu opublikowanego w 2017 r. przez Institute for Energy Economics and Financial Analysis, ponad 50% całkowitej produkcji paneli słonecznych na świecie miało miejsce w Chinach. Utrzymywane są rygorystyczne przepisy dotyczące emisji, aby zapewnić etyczną instalację systemów fotowoltaicznych i efektywne wytwarzanie energii. Rynek chiński chyba najszybciej ze wszystkich wdraża nowe rozwiązania związane z myciem paneli fotowoltaicznych. Roboty i zestawy półautomatyczne, mycie paneli fotowoltaicznych falami ultradźwiękowymi lub wibracjami, systemy mycia elektrostatycznego – to wszystko obecne jest na rynku chińskim.

A jak wygląda rynek mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych w Ameryce Północnej? Tu zdecydowanie królują półautomatyczne systemy czyszczenia paneli fotowoltaicznych!

            Półautomatyczne systemy fotowoltaiczne znajdą zwiększone zapotrzebowanie wśród użytkowników końcowych w Ameryce Północnej. Jednym z głównych przytaczanych powodów jest polityka wsparcia wprowadzona przez rządy, takie jak taryfy gwarantowane, dotacje i wiele innych. Plany te zachęcają do produkcji energii słonecznej w celu zmniejszenia wskaźników emisji dwutlenku węgla przez przemysł w regionie. Takie formy półautomatycznych systemów czyszczenia paneli fotowoltaicznych mają tu szerszy zakres zastosowań w przestrzeniach komercyjnych i mieszkalnych. Mają też korzystne cechy dla użytkowników końcowych. Wielu użytkowników i właścicieli farm fotowoltaicznych uważa je również za mniej awaryjne niż rozwiązania w pełni zrobotyzowane i automatyczne. Inwestorom trudno sobie wyobrazić, zupełny brak czynnika ludzkiego przy procesie mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Rozwiązania półautomatyczne są dużo tańsze na wstępnym etapie ich wdrażania.

            Podobnie jak w Polsce, ręczne usługi czyszczenia i mycia paneli fotowoltaicznych spotkają się ze zwiększonym popytem wśród konsumentów w sektorze mieszkaniowym w Ameryce Północnej i Południowej oraz Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

 Osoby mieszkające w osiedlach domków stają się świadome szkodliwego wpływu nieodnawialnych źródeł energii na przyrodę. Dlatego coraz częściej wykorzystują panele fotowoltaiczne jako przyjazną dla środowiska alternatywę dla innych konwencjonalnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Koncentrują się również na inteligentnej infrastrukturze, aby zapewnić efektywne działanie paneli fotowoltaicznych, napędzając rozwój branży mycia i czyszczenia fotowoltaiki. Prosumenci stając się coraz bardziej świadomymi odbiorcami. Zamawiają coraz częściej usługi mycia i czyszczenia swoich paneli fotowoltaicznych. To oczywiście silnie napędza rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, specjalizujących się w myciu instalacji fotowoltaicznych. A jak rynek mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych wygląda w Polsce? (cdn… w następnym artykule).

Jeśli zaciekawiły Cię informację związane z myciem paneli i farm fotowoltaicznych oraz ich silnym związkiem z zyskami i uzyskami wynikającymi z posiadania paneli fotowoltaicznych skontaktuj się z Naszym eskpertem

lub przeczytaj informację z działu ”MYCIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH” i dowiedz się więcej szczegółów.. Postaramy się wyjaśnić jakie metody mycia paneli fotowoltaicznych najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Policzmy jak przełożą się na wzrosty jej produkcji i dłuższą żywotność.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

3 komentarze do “Rynek mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych – przegląd tego co się dzieje na świecie i w Polsce oraz przewidywania na rozwój tego segmentu usług OZE – Część I”

 1. What i do not understood is if truth be told how you are now not
  really a lot more neatly-appreciated than you may be now.
  You’re so intelligent. You know therefore significantly in the case of this topic, produced me
  in my opinion believe it from so many varied angles.
  Its like men and women are not fascinated until it
  is something to accomplish with Woman gaga!
  Your own stuffs excellent. All the time maintain it up!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895