Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Serwis farm fotowoltaicznych i termowizja

Serwis farm fotowoltaicznych i termowizja czyli kilka słów o dronach i ich możliwościach.

Obrazowanie termiczne jest niezbędnym narzędziem do wykrywania usterek i anomalii w elektrowniach słonecznych.

Jednak przechwytywanie obrazów termicznych za pomocą urządzeń przenośnych jest czasochłonne i podatne na błędy ludzkie.

Bezzałogowe statki powietrzne (czyli drony) latające po zaprogramowanych trasach, zapewniają precyzyjny i powtarzalny sposób efektywnego przeprowadzania inspekcji.

Jak wiemy, wytwarzanie energii słonecznej na farmach fotowoltaicznych opiera się na kilku głównych komponentach. Są to oczywiście moduły fotowoltaiczne (PV), sprzęt wysokiego napięcia, falowniki, trasy kablowe i tak dalej. Aby zapewnić płynne wytwarzanie energii, sprzęt wymaga odpowiedniej konserwacji, aby wszystko działało dobrze. Inspekcje i przeglądy są zatem ważną częścią procesu operacyjnego. Istnieją cztery rodzaje powszechnych anomalii w wytwarzaniu energii słonecznej:

  • oraz anomalie powodowane przez czynniki środowiskowe (takie jak zacienienie, zanieczyszczenie biologiczne itp.).
  • anomalie ciągów modułów fotowoltaicznych;
  • anomalie pojedynczych modułów fotowoltaicznych
  • anomalie obwodów diodowych

Niektóre anomalie, takie jak anomalie ciągów fotowoltaicznych i anomalie spowodowane czynnikami środowiskowymi, można wykryć, obserwując zwiększoną lub zmniejszoną ilość generowanej mocy. Widać to w systemie monitorowania (SCADA), lub można je wykryć wizualnie.

Serwis farm fotowoltaicznych i termowizja

Z drugiej strony niektórych anomalii, takich jak anomalie pojedynczych modułów fotowoltaicznych lub anomalie obwodów diod, nie można wykryć za pomocą takich środków. W obu przypadkach obrazowanie termowizją jest idealnym narzędziem do inspekcji, ponieważ dzięki tej metodzie można precyzyjnie zlokalizować i usunąć wady i usterki modułów (poprzez ich naprawę lub wymianę).

Łatwo zatem zaobserwować, że obecnie kamery termowizyjne oraz inspekcje z drona są najbardziej optymalną formą serwisu prewencyjnego instalacji i farm fotowoltaicznych. W Lighthief mocno stawiamy właśnie na rozwój ten branży ściśle współpracując na przykład z firmą Pragmile i ich produktem SolarSpy.

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895