Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej?

Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej?

Sprawdź na co zwracają uwagę profesjonaliści.

Na ”naszym podwórku OZE” zajmujemy się inwestowaniem w budowę własnych farm fotowoltaicznych (mamy ich obecnie ponad 58MW), które budują Nasz portfel właścicielski. Pracujemy również jako GW (główny wykonawca) w imieniu Naszych klientów. Podczas wyboru projektu zwracamy szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów nierozerwalnie związanych z tym procesem.

Analiza rynku i potencjału produkcyjnego. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć rynek energii słonecznej. A także potencjał produkcyjny farmy, w tym warunki meteorologiczne, dostępność energii elektrycznej i wymagania regulacyjne. To istotny aspekt, ponieważ pozwala to na zrozumienie potencjału produkcyjnego farmy i sytuacji na rynku energii słonecznej. Analiza ta powinna obejmować następujące kwestie:

  • Warunki meteorologiczne: ważne jest, aby określić dostępność i nasłonecznienie w danej lokalizacji, co pozwala na oszacowanie potencjalnej produkcji energii elektrycznej;
  • Dostępność energii elektrycznej: ważne jest, aby sprawdzić, czy istnieje dostęp do sieci elektrycznej i jakie są koszty podłączenia farmy do tej sieci;

Dobrze przeprowadzona analiza rynku i potencjału produkcyjnego pozwala na lepsze zrozumienie możliwości i wyzwań związanych z inwestowaniem w budowę farmy fotowoltaicznej.

Lokalizacja. Istotną kwestią jest wybój odpowiedniej lokalizacji dla farmy, która będzie miała odpowiednie warunki klimatyczne i dostępność energii elektrycznej.

Analiza techniczna – Techniczne Due Diligence (TDD). Kluczowym elementem jest przeprowadzenie pełnej analizy technicznej. Analiza taka zawiera sprawdzenie jakości i wydajności sprzętu oraz zapewnienie, że projekt jest zgodny z wymaganiami regulacyjnymi i powinna obejmować niżej opisane zagadnienia.

  • Dokumentacja techniczna: należy sprawdzić dokumentację techniczną projektu, w tym plany budowlane i schematy elektryczne;
  • Sprzęt: należy sprawdzić jakość i wydajność paneli słonecznych, inverterów i innych komponentów systemu;
  • Ocena ryzyka, które jest związane z budową i eksploatacją farmy, takie jak ryzyko klimatyczne, ryzyko techniczne i ryzyko regulacyjne.
  • Wymagania regulacyjne: należy zapewnić, iż projekt jest zgodny z wszelkimi wymaganiami regulacyjnymi dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych.

Techniczne Due Diligence pomaga zapewnić, że projekt jest dobrze przemyślany i przeprowadzony zgodnie z wymaganiami, co może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu inwestycji.

Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej? Na co jeszcze zwracamy uwagę?

Analiza finansowa – Finansowe Due Diligence (FDD). Kolejnym kluczowym elementem jest analiza potencjalnych kosztów i zysków, jakie związane są z budową i eksploatacją farmy. Dokonywana jest również ocena potencjalnego ryzyka inwestycji. Ocena finansowa jest niezbędna, aby uzyskać pełny obraz inwestycji. Finansowe Due Diligence powinno obejmować ocenę potencjalnych przychodów i kosztów, prognoz finansowych, ocenę rentowności i ocenę ryzyka inwestycji. Wszystkie te czynniki powinny być uwzględnione jako bazowa struktura w opracowaniu strategii inwestycyjnej i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Analiza ryzyka. Ważne jest, aby ocenić i zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ryzyko klimatyczne, ryzyko techniczne i ryzyko regulacyjne.

Warto pamiętać, że inwestowanie w budowę farm fotowoltaicznych jest poważnym i złożonym przedsięwzięciem. Stąd wymaga pełnego, wszechstronnego oraz starannego przeprowadzenia wszystkich powyższych analiz.

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej?”

  1. Patrząc na obecne ceny prądu to aż strach włączyć czajnik elektryczny. Co mają powiedzieć zakłady produkcyjne? Aż się prosi o przestawienie się na OZE. Właściciele, prezesi z jednej strony chcieliby a z drugiej się boją bo są to tematy im obce – i nie za małe pieniądze. Dlatego warto słuchać profesjonalistów. Warto powierzyć sprawy w ręce tych, którzy się na tym znają.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895