Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Serwis fotowoltaiki – sprawdzony sposób na poprawne działanie instalacji

Serwis fotowoltaiki – sprawdzony sposób na poprawne działanie instalacji

Kiedy rachunki za prąd przyprawiają o zawrót głowy wiele osób decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Własna, przydomowa elektrownia słoneczna ma zapewnić produkcję prądu przede wszystkim na potrzeby własne. Posiadanie fotowoltaiki to inwestycja, która zwraca się po określonym czasie.

Co ma wpływ na szybkość zwrotu? Można sądzić, że kluczowym czynnikiem jest cena prądu. Ale to nie jedyny element składowy. Dwa czynniki są równie istotne:

Regularne przeglądy i serwis fotowoltaiki kluczem do sukcesu

Konstrukcja pod panelami
Falownik

Instalacja fotowoltaiczna to instalacja elektryczna. Składa się z falownika, czyli urządzenia przetwarzającego prąd stały DC generowany przez moduły fotowoltaiczne, na prąd zmienny AC, paneli fotowoltaicznych i okablowania. Jak każda instalacja powinna być regularnie sprawdzana pod kątem poprawnego działania. Jak wiadomo, poszczególne elementy instalacji są objęte gwarancją, jednak gwarancje działają pod warunkiem spełnienia określonych zasad.

Jeśli brać pod uwagę awaryjność tych najważniejszych komponentów instalacji to jest ona stosunkowo niewielka. Ale! Serwis fotowoltaiki powinien być jednym z kluczowych elementów dbania o elektrownię.

Warto regularnie sprawdzać stan w jakim się znajduje nasza przydomowa elektrownia. Dlaczego?

  1. Utrzymanie wydajności: Serwis regularnie sprawdza stan paneli fotowoltaicznych, inwertera i innych komponentów, aby zapewnić ich optymalną wydajność. Dzięki temu można uniknąć spadku efektywności i utrzymać produkcję energii na wysokim poziomie przez wiele lat.
  2. Dłuższa żywotność: Regularna konserwacja i serwis mogą pomóc w przedłużeniu żywotności systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu inwestycja w instalację fotowoltaiczną staje się bardziej opłacalna, ponieważ paneli można używać przez dłuższy czas.
  3. Bezpieczeństwo: Serwis fotowoltaiczny może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa instalacji. Monitorowanie i diagnozowanie ewentualnych problemów elektrycznych lub mechanicznych może pomóc w uniknięciu wypadków i awarii.
  4. Oszczędność czasu i pieniędzy: Regularne serwisy mogą pomóc w wykryciu problemów na wczesnym etapie, zanim staną się poważnymi awariami. Dzięki temu można uniknąć kosztownych napraw i utraty produkcji energii.
  5. Optymalizacja wydajności: Serwis może pomóc w dostosowaniu ustawień systemu fotowoltaicznego do zmieniających się warunków pogodowych i sezonowych, co może zwiększyć produkcję energii i oszczędzać pieniądze na rachunkach za prąd.

Kto odpowiada za odpowiednie zadbanie o instalację PV?

Przede wszystkim jest to właściciel. To on właśnie w pierwszej kolejności jest za nią odpowiedzialny

Ważne jest, aby przeglądy i serwisowanie instalacji zlecać profesjonalistom czyli firmom, które są dobrze wykwalifikowane i posiadają odpowiednie certyfikacje oraz doświadczenie w dziedzinie fotowoltaiki.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Serwis fotowoltaiki – sprawdzony sposób na poprawne działanie instalacji”

  1. Czy serwisujecie instalacje na dachach magazynów również? muszę zrobić przegląd na dachu mojej hali, jakieś problemy z falownikiem, województwo opolskie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895