Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Straty mocy i moc strat

Straty mocy i moc strat

Jak wydajna jest fotowoltaika?

Jakie straty mocy obserwuje się w profesjonalnych, średnich i dużych instalacjach generujących energię elektryczną z promieni słonecznych?

W przypadku mikro i małych instalacji ewentualne straty powstają głównie w wyniku zabrudzeń, nieprawidłowej konserwacji lub zbyt wysokich napięć generowanych w instalacji i co za tym idzie – nieplanowych wyłączeń falownika.

Czy podobne problemy mają miejsce w przypadku dużych farm PV? Tutaj problem zabrudzeń i konserwacji jest rozwiązany poprzez wyspecjalizowane, zindywidualizowane usługi O&M, inspekcje, etc. Duzi gracze nie mogą sobie pozwolić na brudną i niezoptymalizowaną instalację. Efekt skali sprawia, że nawet kilka procent “odzyskane” dzięki regularnemu myciu daje się odczuć. Przykładowo – na instalacji o mocy nominalnej 1MWp, rocznie można “odzyskać” nawet 55 000 PLN.

Straty mocy i moc strat – O&M zapobiega stratom wynikającym z nieprawidłowego utrzymania farmy fotowoltaicznej.

Co jednak dzieje się w przypadku problemów związanych z urządzeniami? Jak nieprawidłowości w modułach lub innym sprzęcie wpływa na straty mocy?

Raptor Maps – amerykańska firma zajmującą się platformami IT wspierającymi i zarządzającymi instalacje z paneli PV, w ostatnim czasie opublikowała najnowszy raport dotyczący strat generowanych w sektorze PV. Badanie opiera się analizach danych zebranych w wielkoskalowych systemach fotowoltaicznych o łącznej mocy 24,5 GWi.

O jakich kwotach jest więc mowa?

W toku badań zaobserwowano, że każdego roku mamy do czynienia z coraz wyższym odsetkiem anomalii. Straty powodowane anomaliami sprzętowymi podwoiły się z 1.6% w 2019 roku, do ponad 3.13% w roku 2022. W tym tempie, obserwowane instalacje mogą co roku tracić nawet 6% mocy generowanej do 2025 roku. Właśnie ze względu na anomalie sprzętowe. Roczne straty w tym przypadku mogą sięgnąć nawet 82 milionów USD, dla grupy kontrolnej 24.5GW raportowanej w opracowaniu.

Ekstrapolując ten procent na całość globalnej mocy PV instalacji wielkoformatowych (z wyłączeniem mikro i małych instalacji), można szacować straty całej branży nawet na 2,5 mld USD rocznie!

Raport określa także specyficzne relacje traconej mocy, w odniesieniu do średniej mocy instalacji. Ukazując prawidłowość, że największe straty generowane są na farmach słonecznych większych niż 200 MW. Jest to średnio 4320 USD na MW, a w najwyższym przypadku, nawet 12900 USD na MW.

Co powoduje takie straty na elektrowniach fotowoltaicznych?

Najwięcej anomalii występuje w łańcuchach przyłączeniowych, na falownikach i łącznikach do sieci – około 40%. Same moduły, a szczególnie anomalie ogniw i diod oraz modułów i podmodułów, biorąc pod uwagę tylko największych graczy t.j.: Trina Solar, Solar, First Solar, Canadian Solar, Longi; sa odpowiedzialne za prawie 60% defektów. Uszkodzenia fizyczne oraz pozostałe zanieczyszczenia oscylują wokół 18%.

Zaobserwowano także różnice w występowaniu anomalii w zależności od rodzaju wafli krzemowych. Monokrystaliczne moduły okazują się znacznie mniej podatne na straty energii niż polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Te natomiast przodują w kwestii wrażliwości na uszkodzenia fizyczne, rozwarstwianie i wypaczenie. Widzimy też większy poziom występowania Hot Points/Ho Spots – czyli punktowego przegrzewania modułów.

Co robić by zapobiec stratom? Najważniejszym wnioskiem z raportu Raptors Maps Solar jest podkreślenie konieczności monitorowania. Następnie identyfikacji i analizy wydajności zainstalowanego sprzętu. a stałej i godnej zaufania konserwacji oraz serwisu O&M na dużych instalacjach fotowoltaicznych.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895