Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Elektrownia fotowoltaiczna a due diligence

Elektrownia fotowoltaiczna a due diligence czyli dlaczego Inwestorzy rzadko zamawiają taki raport?

Brak due diligence jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy tracą pieniądze w projekcie farmy słonecznej. Due diligence to proces, który identyfikuje potencjalne ryzyka i mierzy ich wpływ na inwestycję, zanim zostanie ona zrealizowana. Polega na dogłębnej analizie działalności gospodarczej i dokumentów prawnych, finansowych i technicznych przez ekspertów, którzy znają wszystkie zagadnienia związane z projektem. Due diligence może być przeprowadzane na każdym etapie w trakcie finansowania (przed pozyskaniem kapitału od banków lub inwestorów) lub nawet po dokonaniu inwestycji (post-funding). Dzięki temu można ocenić ryzykowność inwestycji i poradzić sobie z ewentualnymi negatywnymi czynnikami, zanim one wystąpią. Inwestorzy powinni zawsze zamawiać raport Due Diligence przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, ponieważ pomoże im to zrozumieć, jakiego rodzaju ryzyko podejmą, jeśli zdecydują się na zakup lub budowę określonego aktywa.

Elektrownia fotowoltaiczna a due diligence czyli Inwestor jako właściciel farmy słonecznej

Często Inwestorzy nie wychodzą w przyszłość. Nie chcą znać żadnych negatywnych szczegółów dotyczących projektu i nie mają czasu na przeprowadzenie due diligence.

Inwestorzy nie są również zaznajomieni z projektami farm słonecznych. Nie wiedzą, jakie pytania należy zadać i ile informacji potrzebuje bank przed udzieleniem kredytu na taki projekt.

Częstym powodem jest to, że inwestują w projekt, którego nie uważają za osobisty lub wręcz przeciwnie zbyt się z nim zżywają. Stąd też nie chcą znać żadnych negatywnych szczegółów dotyczących projektu. Może to wpłynąć na ich reputację lub wizerunek.

Bardziej powszechnym powodem braku inwestycji w raport due diligence jest to, że inwestor nie wierzy w model biznesowy. Inwestor może myśleć, że jest to zbyt ryzykowne lub nie rozumie, jak to działa, więc decyduje się nie inwestować.

Dość dziwne jest to, że ciągle mamy na rynku inwestorów, którzy nie chcą słyszeć o problemach lub ryzykach, nawet jeśli mogłyby one wpłynąć na projekt. A pamiętać należy, że takie informacje mogą posłużyć do zaadresowania i eliminacji błędów i problemów w obszarze danego projektu.

Jeśli już na wstępie powiesz inwestorowi, że istnieje problem z projektem farmy fotowoltaicznej, prawdopodobnie nie zamówi on Twojego raportu.

Dla inwestora proces due diligence nie jest głównym powodem zakupu lub braku zakupu projektu farmy słonecznej. A powinien!

Prawda jest taka, że wielu inwestorów postanowiło nie zamawiać raportu due diligence przed zakupem projektu farmy fotowoltaicznej. Często polegają na swoim instynkcie lub zatrudniają osoby trzecie, które mają być ekspertami w dziedzinie inwestycji w farmy słoneczne. Ale co się dzieje, gdy ci tak zwani eksperci popełniają błędy? A co z faktem, że w większości przypadków ci eksperci nie wiedzą nawet, jak prawidłowo odczytać model finansowy?

Jeśli jesteś inwestorem i chcesz się zabezpieczyć przed popełnieniem błędów, to konieczność zewnętrznej ekspertyzy jest raczej wymogiem.

Ponadto należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów raportów due diligence farm słonecznych. Istotne jest, aby wybrać taki, który da najbardziej dokładne informacje o projekcie. Dopiero wtedy można podjąć świadomą decyzję o tym, czy w niego zainwestować.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Elektrownia fotowoltaiczna a due diligence”

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895