Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Szkody i zniszczenia na farmach fotowoltaicznych część I

Szkody i zniszczenia na farmach fotowoltaicznych

Wpis ten jest oparty o Nasze polskie doświadczenia i na tym głównie się skupię. W innym artykule podsumuje dane ze świata. W Polsce nikt nie prowadzi statystyk dotyczących zniszczeń, wandalizmów, kradzieży czy innych możliwych wypadków na terenie elektrowni fotowoltaicznych. Wiedza z tego wpisu to po prostu Nasze doświadczenia z działań serwisowych u Naszych kontrahentów (usługi O&M które świadczymy na terenie całej Polski).

Co zatem może ”przytrafić się” Naszej farmie fotowoltaicznej? Szkody i zniszczenia na farmach fotowoltaicznych

Złe wykonanie po stronie GW czyli firmy, która budowała dla Nas farmę.

Tutaj z perspektywy kilkuset mega farm, którymi opiekujemy się na terenie Polski i nie tylko można by opowiadać sporo historii. Od źle dobranych konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne, poprzez złe połączenia mc4, źle przygotowane trasy kablowe, brak ogrodzeń i kamer, poważne problemy z telemetrią, źle dobrane lub wadliwe falowniki, itd.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Przede wszystkim wymagajcie od swojego GW ubezpieczenia budowy. Wyznaczcie swojego Inspektora Nadzoru (ważne żeby był niezależny i nie związany z GW). Dopilnujecie aby w umowę z GW były zapisy związane z rękojmią i gwarancjami na komponenty i wykonane prace.

Ukryte wady użytych komponentów – szkody i zniszczenia na farmach fotowoltaicznych.

Rok 2021 był ”bogaty” w takie przypadki. Jeden z wiodących azjatyckich producentów dostarczył do Polski bifacjalne panele fotowoltaiczne, które pękają na potęgę. Czemu? Z wielu powodów, w tym przez niehartowane szkło użyte do ich produkcji. Łącznie na dzisiaj to już prawie 5MW takich zniszczeń na kilku ujawnionych farmach fotowoltaicznych. Myślę jednak, że sporo ”farmowców” po prostu wymieniło lub pozostawiło moduły bez informowania o tym producenta. Na farmy trafiają też moduły ze ”śladami ślimakowy” lub delaminującą się formą acetylenową (używaną do ekapsulacji tabliczek krzemowych i ich zabezpieczenia).

Jak się zabezpieczyć?

Dobrze uszyte ubezpieczenie a także firma wykonująca usługi O&M powinny tutaj szybko pomóc. Starajcie się dokładnie czytać warunki i wyłączenia umowy ubezpieczenia. Sprawdźcie również czy kupowane przez Was komponenty mają gwarancję producenta i jak realistyczne jest jej wykonanie. Róbcie przeglądy zerowe na Waszych farmach fotowoltaicznych, dzięki czemu łatwiej wykazać kiedy i jak ujawnią się wady ukryte. Firma świadcząca usługi O&M monitoruje nieustannie stan elektrowni fotowoltaicznej i pomoże usunąć wszelkie usterki.

W kolejnym wpisie o ”farmowych wypadkach” opowiem Wam o kradzieżach, wandalizmach, pogodzie i kilku ”barwnych” jednostkowych przypadkach z elektrowni solarnych:)

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895