Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czyszczenie fotowoltaiki a opłacalność

Czyszczenie fotowoltaiki a opłacalność

Czy mycie paneli wpływa na poprawę pracy paneli fotowoltaicznych? Odwieczne pytanie właścicieli instalacji i farm fotowoltaicznych.

Decydując się na zakup instalacji bądź inwestycję w farmę fotowoltaiczną „Ekspert-Sprzedawca” zapewnia nas o tym, że nie ma konieczności mycia paneli. Tym bardziej podkreślając, że same zabrudzenie sprzętu/modułów nie wpływa negatywnie na pracę instalacji. Przez wiele lat producenci paneli fotowoltaicznych też zapewniali klientów, że ich moduły nie wymagają czyszczenia. Posiadają przecież samooczyszczające się warstwy pokrywające ich powierzchnię oraz że czyszczenie może spowodować mechaniczne uszkodzenie modułów.

Jak wskazują doświadczenia użytkowników sytuacja z czystością paneli wygląda zupełnie inaczej. Zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki, sadza, liście, mech, ptasie odchody, produkty spalania węgla obniżają efektywność systemów fotowoltaicznych. Tym samym zaniżają również ilość cennych kilowatów, których moglibyśmy wyprodukować więcej. Brud jest często trudny do zauważenia gołym okiem. Najpierw osadza się na krawędziach i ramkach, a następnie rozprzestrzenia się po całej powierzchni modułu. Mówiąc wprost, zaniedbując tzw. higienę modułów tracimy pieniądze, które moglibyśmy zyskać. W szczególnych warunkach (np. nad morzem) zanieczyszczenia sprzyjają też wzrostowi roślin (powstawaniu porostów), które mogą uszkodzić moduły.

Niestety deszcz tylko częściowo usuwa brud, a coraz więcej producentów dostrzega potrzebę profesjonalnego czyszczenia modułów fotowoltaicznych – czyszczenie fotowoltaiki a opłacalność.

Zwłaszcza w celu usunięcia uporczywych zanieczyszczeń, takich jak ptasie odchody. W okresie boomu fotowoltaicznego w Niemczech na początku XXI wieku powstały instalacje o mocach wielu megawatów. Perspektywa znacznych zysków przyciągała inwestorów. Instalacje i farmy fotowoltaiczne, które nie zostały objęte profesjonalnymi usługami z zakresu Operation and Maintenance (O&M), czy usługami systematycznego mycia instalacji i farm fotowoltaicznych zaczynają sprawiać problemy. Z biegiem czasu gromadzące się zanieczyszczenia zmniejszają ich efektywność energetyczną.

Błędy podczas projektowania instalacji mogą również doprowadzić do wzrostu zanieczyszczenia modułów. Na przykład moduły ułożone pod zbyt niskim kątem są podatne na zanieczyszczenia, a ich wydajność drastycznie spada. W badaniu pod nazwą analiza „Long-term zachowanie systemów fotowoltaicznych”, przeprowadzonymi przez prof. dr H. Häberlein. Ch. Renken z Bern University of Applied Sciences (Szkoła Inżynierii i Architektury) w Burgdorf opisano m.in., że zanieczyszczenie modułów można zaobserwować nawet przy nachyleniu 65 stopni. W 2003 roku pojawiły się pierwsze zalecenia dotyczące czyszczenia systemów PV.

W Europie i na świecie coraz więcej firm produkuje urządzenia do czyszczenia modułów i instalacji fotowoltaicznych.

Ta działalność przynosi wymierne korzyści finansowe. Wielu inwestorów, nauczonych doświadczeniem, woli zapobiegać utracie wydajności instalacji, ponieważ brak ciągłości obsługi tylko zwiększa ryzyko późniejszych strat.

W zasadzie każda lokalizacja powinna liczyć się z większym lub mniejszym zanieczyszczeniem modułów.

Na terenach rolniczych istotnym problemem jest powietrze wydalane z maszyn rolniczych, które jest bogate w substancje organiczne, które łatwo przylegają do powierzchni modułów. Takiego zanieczyszczenia nie usunie deszcz. Wręcz przeciwnie, będzie coraz bardziej utrudniał czyszczenie osadów i pyłów. Może to doprowadzić do utraty wydajności modułu nawet o 10 procent lub więcej w stosunkowo krótkim czasie.

Można to w prosty sposób obliczyć, czy mycie paneli fotowoltaicznych ma sens.

Jeżeli dzisiejsza cena oferowana przez spółki obrotu w kontraktach cPPA PPA za 1 MWh wynosi ok. 650 zł to inwestor, który zainwestował i wybudował farmę fotowoltaiczną osiągnie przychód ok. 650.000 zł (1000 MWh/rok x 650 zł/MWh).

Jeżeli przyjmiemy współczynnik strat na poziomie 10% to okazuje się, że roczne straty związane z brakiem należytego czyszczenia sięgają nawet 65.000 zł rocznie.

Rynkowe koszty mycia farm fotowoltaicznych to wydatek rzędu 18.000 zł. Łatwo można skalkulować opłacalność takiego zabiegu jak mycie.

To zatrzymanie w swoim portfelu kwoty 47.000 zł rocznie, a przy większych instalacjach ta kwota rośnie proporcjonalnie. Warto? Zdecydowanie tak.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Czyszczenie fotowoltaiki a opłacalność”

  1. Sprzedawcy zawsze mówią, że nie trzeba myć. Samo się myje – samo o siebie dba. A na logikę przecież nawet okna w domu myjemy….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895