Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Usuwanie zabrudzeń z paneli na farmie fotowoltaicznej – woj. Wielkopolskie

Farma fotowoltaiczna – usuwanie zabrudzeń z paneli – okolice Poznania woj. Wielkopolskie

Poznań – jak głosi hasło reklamowe miasta – miasto doznań, stolica województwa Wielkopolskiego zarazem jedno z najstarszych miast Polski.

Właśnie w okolicach Poznania ekipa Lighthief miała przed sobą zadanie umycia modułów fotowoltaicznych na niespełna 0,8 MW farmie fotowoltaicznej. Dlatego też, przyjechaliśmy na farmę wczesnym rankiem z zapasem wody, maszynami do demineralizowania wody i mycia modułów fotowoltaicznych oraz, co najważniejsze, z energią do pracy!

Wjazd za bramę, rozstawienie sprzętu, szybka kawa z termosu i rozpoczynamy!

Myjemy, czyścimy, usuwamy zabrudzenia panel po panelu – przed Nami brud a za Nami lśniące, wyglądające jak nowiutkie, moduły.

Zabrudzenia, które usuwaliśmy pochodziły głównie z naleciałości z pól oraz zapylenia po żniwach, które w okolicach tej farmy właśnie się zakończyły.

W związku z tym po około 6 godzinach nasz zespół umył ostatni panel. Szybka kawusia, spakowanie sprzętu i powrót na bazę.

Kurz, pył, nawozy i opryski

Elektrownia słoneczna, na której wykonywaliśmy nasze zlecenie położona w polach, a więc w zasadzie jak większość farm fotowoltaicznych, narażona jest na dużą ilość zanieczyszczeń pochodzenia pylistego i od oprysków. Wiadomym jest, że jak rolnik w polu robi, to się kurzyć musi! I to jest jak najbardziej zrozumiałe, w końcu jest to ziemia uprawna. W parze jednak z uprawą łączą się zabrudzenia, których usuwanie stanowi jedną z podstaw efektywnego funkcjonowania elektrowni słonecznej.

Kurz się osadza, opryski się przyklejają do powierzchni modułów a takie połączenia to gwarancja zalepienia brudu na panelu w konsekwencji czego spada wydajność całej instalacji.

Według zaleceń, aby jak najskuteczniej wykorzystywać energie Słońca, jest regularne czyszczenie modułów fotowoltaicznych. Pierwsze mycie dobrze jest wykonać zaraz po zimie, drugie natomiast przed nadejściem jesieni.

Usuwanie zabrudzeń z paneli na farmie fotowoltaicznej – woj. Wielkopolskie – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo wielkopolskie, okolice Poznania

Dane PV: Farma fotowoltaiczna o mocy około 0,8 MW składające się z modułów fotowoltaicznych AstroEnergy o mocy 450W

Opis: Moduły fotowoltaiczne zabrudzone głównie nalotami z pól, nalotami z oprysków

Różnica w uzyskach ok 7% – co przy mocy około 0,8 MW jest bardzo dobrym wynikiem!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Usuwanie zabrudzeń z paneli na farmie fotowoltaicznej – woj. Wielkopolskie”

  1. Mycie paneli poprawia ich skuteczność i pomaga utrzymać ich stan. Na własne oczy widziałem skok wydajności u znajomego o 30 procent. Niestety samodzielnie nie zawsze jest to tak prosta sprawa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895