Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Utylizacja fotowoltaiki

Utylizacja fotowoltaiki

Miałem w lutym możliwość porozmawiać z dziennikarką z gazety Murator. Pisała artykuł o recyklingu paneli fotowoltaicznych oraz obowiązkach firmy wprowadzających moduły na rynek. Zerknijcie sobie jeśli pod tym linkiem na muratorplus.

Niestety polskie realia ciągle się mało zmieniają w tej kwestii. Atmosfera wokół recyklingu fotowoltaiki podgrzewa się po kilku prasówkach, a następnie ciśnienie opada i wracamy do ”udawania”, że problemu nie ma. W artykule pojawia się ciekawa liczba. Thornmann Recykling podał, że w poprzednim roku dokonał utylizacja 60 ton paneli fotowoltaicznych. Postaram się Wam to trochę zobrazować.

Przyjmiemy, że jeden panel o mocy 400Wp waży 22kg. Zatem instalacja o mocy nominalnej 10kWp, składająca się z 25 takich paneli ważyć będzie 550kg bez falownika. Panele o mocy 20kWp dadzą nam ponad jedną tonę odpadów fotowoltaicznych. 60 ton modułów to zatem 60×20 = 1,2MW do recyklingu.

Często pytacie mnie ile waży farma fotowoltaiczna o mocy 1MW (czyli w domyśle ile będzie kosztował obecnie jej recykling). Utylizacja fotowoltaiki.

Załóżmy zatem, że na farmie fotowoltaicznej mamy użyte panele o mocy 540Wp. Są to już zazwyczaj duże moduły, powyżej 2,4 metra długości. Ich waga to zazwyczaj około 28kg i taką też przyjmiemy do wyliczeń. Dla farmy o mocy 1MW potrzebujemy około 185 takich paneli fotowoltaicznych. Jak łatwo policzyć 185x28kg = 51800 kg

Ile paneli fotowoltaicznych udało się Nam poddać procesom recyklingowym? No jest to trochę tajemnica przedsiębiorstwa ale dużo, dużo, dużo więcej niż 60 ton. Z każdym rokiem widać też spory wzrost procentowy oddawanych na złom modułów.

Nie będę wchodził w detale jakie panele do Nas trafiają, ponieważ to opisywałem w wielu wcześniejszych wpisać. Z pewnością jednak problem recyklingu modułów i odzysku fotowoltaicznych frakcji produkcyjnych sam się nie rozwiąże. Branża z jednej strony mówi o potrzebach działań w tej kwestii a z drugiej robi mało żeby pomóc recyklerom.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Utylizacja fotowoltaiki”

Dodaj komentarz

+48 797 897 895