Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Wyprawa na Mazury – czyszczenie farm wśród jezior

Wyprawa na Mazury – czyszczenie farm wśród jezior

Warmia i Mazury – region w Polsce zwany także Krainą Tysiąca jezior, położona w województwie warmińsko-mazurskim. Znajdują się tam dwa największe z polskich jezior czyli Śniardwy i Mamry. Nieopodal stolicy województwa – Olsztyna – w malowniczym krajobrazie znajdują się niedawno wybudowane elektrownie fotowoltaiczne.

Choć w Polsce nie jest to jeszcze standardowy schemat postępowania to w tym konkretnym przypadku właściciel farmy zlecił nam umycie paneli fotowoltaicznych u siebie na obiekcie.

Mycie instalacji fotowoltaicznej na początku jej działania:

Mimo, że mogłoby się wydawać, że taki zabieg jest zbędny, to jednak jest inaczej.

Przede wszystkim moduły fotowoltaiczne zanim trafią na farmę muszą przebyć długą drogę. Począwszy od fabryki, w której są produkowane, poprzez środek transportu którym są dowożone do miejsca docelowego a skończywszy na konstrukcji do której są przytwierdzane. Panele są pokrywane specjalną powłoką, dodatkowo po umieszczeniu ich na stołach pracę na terenie elektrowni dalej trwają. Wyrównywanie terenu, przejazdy pojazdami a takie prace generują powstawanie zanieczyszczeń pylistych. Zresztą, każdy jest w stanie sobie wyobrazić jak bardzo się kurzy na polach. Bardzo często też przed ostatecznym uruchomieniem elektrowni na terenie wykonuje się koszenie.

Czy wobec tego wszystkiego można wierzyć, że panele fotowoltaiczne będą / są dalej czyste?

Nowa farma fotowoltaiczna:

Na miejscu byliśmy koło godziny 8. Wypoczęci, pełni zapału sprawnie rozłożyliśmy sprzęty, zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Tym razem przed nami rzędy paneli JinKo 600W, około 2500 sztuk. Ponad dwu hektarowa działka, robiła wrażenie. Teren wykoszony więc prace postępowały w założonym tempie. Jednak mimo starannego przygotowania nie obyło się bez nieplanowanej przerwy. Jedno z urządzeń, z których korzystamy przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, uległo awarii. Szybkie rozpoznanie, analiza problemu i naprawa na miejscu. Części zapasowe zawsze w pogotowiu na wszelki wypadek wozimy ze sobą. Urządzenia regularnie serwisujemy dzięki czemu możemy pewne zdarzenia przewidzieć i być na nie przygotowanymi.

Po naprawie wróciliśmy do pracy. Czyszczenie farmy zajęło nam jeden dzień z małym kawałeczkiem ale dzięki temu ekipa po skończonym pierwszym dniu pracy mogła odpocząć i się zrelaksować przed kolejnym dniem.

Wyprawa na Mazury – czyszczenie farm wśród jezior – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo warmińsko-mazurskie, okolice Olsztyna

Dane PV: Farma fotowoltaiczna o mocy około 1,5 MW składające się z modułów fotowoltaicznych JinKo o mocy 600W

Opis: Moduły fotowoltaiczne zabrudzone głównie nalotami z pól, kurzem, piachem oraz trawą

Farma fotowoltaiczna może rozpoczynać swoją pracę z pełną parą!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Wyprawa na Mazury – czyszczenie farm wśród jezior”

Dodaj komentarz

+48 797 897 895