Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Zakurzone panele fotowoltaiczne – czy warto je umyć?

Zakurzone panele fotowoltaiczne – czy warto je umyć?

Zazwyczaj farma fotowoltaiczna jest zlokalizowana pośród pól. Z każdej więc strony nasze panele narażamy na nawiewy z okolicznych działek. Jeśli na sąsiednich polach są uprawy to ryzyko unoszenia się pyłu i kurzu jest znacznie mniejsza niż gdy pole jest pozbawione roślinności. Niestety zwłaszcza w sezonie wczesnowiosennym i późnojesiennym elektrownia słoneczna ma zakurzone panele fotowoltaiczne. Dlaczego?

Właśnie dlatego…

Tumany kurzu przy orce

Okoliczni rolnicy po prostu wykonują swoją pracę. Czyli robią orkę, bronują, sieją albo koszą. Każda z tych czynności wzbija w powietrze tumany kurzu, który z wiatrem osiada na powierzchni modułów. Późniejszy deszcz, który pada nie myje paneli, tylko gromadzi zabrudzenia przy samej ramce. Następnie słońce wysusza a brud pozostaje na powierzchni.

smugi na panelach
brudne panele
zakurzone panele spłukane deszczem

Dlaczego warto umyć zakurzone panele fotowoltaiczne?

  1. Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną ze światła słonecznego. Jeśli dopuścimy, aby na powierzchni paneli był kurz, brud, liście, sadza lub inne zanieczyszczenia, to te zabrudzenia będą mogły blokować dostęp światła słonecznego. To z kolei zmniejsza ilość energii elektrycznej, którą panele mogą wyprodukować. Czyszczenie paneli pozwala przywrócić ich maksymalną wydajność.
  2. Brud i zabrudzenia na panelach mogą zmniejszyć efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Zanieczyszczenia powodują odbijanie światła słonecznego lub tworzyć cienie na panelach. Bezpośrednio wpływa to negatywnie na zdolność paneli do przetwarzania światła słonecznego na prąd elektryczny. Czyszczenie pomaga poprawić tę efektywność.
  3. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, która ma na celu generowanie darmowej energii elektrycznej przez wiele lat. Jeśli będziemy moduły regularnie czyścić i utrzymywać w czystości, uzyskamy szybszy zwrot z tej inwestycji. Głównie poprzez zwiększenie produkcji energii.
  4. Regularnie czyszcząc panele fotowoltaiczne może również przyczyniamy się do przedłużenia ich żywotności. Usuwając zanieczyszczenia i zabrudzenia pomagamy naszej instalacji w uniknięciu uszkodzeń powierzchni paneli. Mikropęknięcia mogą prowadzić do ich przedwczesnej degradacji.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895