Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Szybki zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne….

Zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne?

Ok właśnie zostaliście właścicielami farmy fotowoltaicznej – scenariusz pozytywny!

Mogliście zostać posiadaczem elektrowni fotowoltaicznej na kilka sposobów:

a. Napisaliście biznesplan i otrzymaliście kredyt inwestycyjny. Teraz co miesiąc lub co roku będziecie spłacać kredyt z przychodu, który farma fotowoltaiczna wygeneruje. Jeśli macie rozsądnych doradców podatkowych zapewne założyliście spółkę celową, która wybuduje i będzie zarządzać Waszą inwestycją. W roku 2022 koszt pieniądza ze względu na zmieniające się stopy procentowe, znacznie wzrósł. W dużym zaokrągleniu za każdy pożyczony z banku milion złotych, zapłacicie około 12 tysięcy złotych. Jeśli udało się Wam wywalczyć leasing, to całą ratę i odsetki zaliczycie sobie w koszty prowadzania działalności. Sama rata będzie trochę mniejsza i będzie doliczany do niej VAT.

W tym modelu możecie sprzedawać wyprodukowaną energię w trybie PPA lub zazwyczaj mniej opłacalnym ale pewniejszym dla banków (które często zabezpieczają się cesją na umowie sprzedaży energii) systemie aukcyjnym.

Zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne czyli czemu aukcje są mniej opłacalne?

Jak zwykle chodzi o przepływy finansowe! W kontraktach PPA zazwyczaj uzyskać możemy dużo wyższą cenę bazową za sprzedaż wyprodukowanej przez Nas energii.

b. Prowadząc inne biznesy (lub poprzez inne źródła) zgromadziliście całą potrzebną kwotę na budowę swojej farmy fotowoltaicznej. Super!! Nie macie kredytu i nie zależycie od banku! Cały czas jednak, żeby można było uznać Waszą inwestycję w farmę fotowoltaiczną za dobrą i opłacalną, ”excel” musi się przecież zgadzać! Budujecie sami lub macie wspólników. Korzystacie z jednego wykonawcy generalnego albo zlecacie poszczególne prace mniejszym firmom i sami nadzorujecie cały proces. Podobnie jak w poprzednim modelu musicie znaleźć zbyt na wyprodukowaną energię oraz (co jest zazwyczaj najrozsądniejsze) cały biznes zamknąć w spółce celowej.

c. Nie chcecie brać kredytu i nie macie $$$ na budowę farmy fotowoltaicznej? Nie martwcie się! Są drogi, żeby dojść do celu i posiadać swoją inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną. Na rynku obecne jest kilka modeli inwestowania w farmy fotowoltaiczne. Możecie na przykład nabyć udziały w funduszu, który zajmuje się inwestycjami w OZE. Rynek daje też możliwość bycia tokenariuszami w projekcie inwestującym w budowę dużych instalacji fotowoltaicznych. Opcjonalnie można zainwestować w którąś ze spółek giełdowych, zajmujących się branżą OZE i budujących farmy fotowoltaiczne. Opcji na rynku jest sporo i jak zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko inwestycyjne. Jeśli ktoś mówi Wam, że takiego nie to należy bardzo ostrożnie podchodzić do tematu!

My także razem z inwestorami budujemy i inwestujemy w elektrownie fotowoltaiczne.

W modelu Lighthief możecie stać się właścicielem udziałów w Spółce celowej Sp z O.O. Każdy z inwestorów obejmuje imienne udziały w  takiej Spółce w formie notarialnej oraz udziela pożyczki Spółce na budowę farmy fotowoltaicznej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Naszym projekcie budowy farm fotowoltaicznym w modelu inwestorskim zapraszamy na strone:

www.inwestycjeoze.pl

Zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne czyli co robimy jak już mamy finansowanie, biznes plan i chęci do budowania elektrowni fotowoltaicznej?

Przede wszystkim potrzebujemy działki, gdzie zbudować można taką farmę fotowoltaiczną. Na odpowiedniej działce uzyskujemy pozwolenia i warunki przyłącza a kiedy mamy pozwolenie na budowę możemy wbijać łopatę… Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy już panele fotowoltaiczne, trafostację oraz kilka innych elementów bez których nic nie zbudujemy. Obecnie ceny podzespołów takiej farmy fotowoltaicznej bardzo szybko się zmieniają i może się okazać, że elektrownia fotowoltaiczna wyceniona przez wykonawcę na 4.5 miliona, kosztować Nas będzie prawie 5 milionów. Wzrost cen widzimy nie tylko na komponentach kluczowych (panele, trafostacja, okablowanie, falowniki) ale również na kosztach ekip budowlanych, nadzorów, poprawek w dokumentacji. To wszystko powoduje, że nie mając pewnej i sprawdzonej wiedzy można mocno pobłądzić w kwestiach kosztorysowania danego projektu. Warto zatem mieć sprawny nadzór inwestorski.

Firmy takie jak my (Lighthief) zajmują się często audytem całego procesu trochę ”z lotu ptaka”.

Widzimy jak zmieniają się ceny, jakie są oczekiwania inwestorskie, jaki jest przewidywany czas zakończenia inwestycji oraz jej finalny budżet. Towarzyszenie inwestorowi już od początku budowy jako jego ”oczy i uszy” pomaga sprawniejszemu wykonaniu planu inwestorskiego oraz w przyszłości pozwala Nam lepiej wypełniać Nasze obowiązki z zakresu O&M na farmie fotowoltaicznej. Kontrahenci, którzy wybierają Nasze usługi nadzoru inwestorskiego zazwyczaj również korzystają z usługi podtrzymania ruchu na już wybudowanej farmie fotowoltaicznej. Usługi te, zwane O&M, są niezwykle ważne dla optymalizacji uzysków z elektrowni fotowoltaicznej.

Zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne czyli łopata wbita i co dalej?

Na tym etapie budowa wchodzi na etap prac budowlanych. Co może pójść nie tak? Spóźniający się wykonawcy albo spóźniające się panele fotowoltaiczne. Czasami niespodzianki związane z podłączeniami, falownikami, ale zasadniczo nic z czym doświadczona firma nie może sobie poradzić. Jeśli sam projekt nie ma wad prawnych, testy gruntu zostały właściwe wykonane i mamy do dyspozycji sprawdzone i profesjonalne ekipy,  które działają szybko i sprawnie. Budowę można ukończyć w okresie między 3 a 5 miesięcy (dla 1MW).

Elektrownia fotowoltaiczna została zbudowana i co dalej?

Wbrew obiegowym opiniom, farma fotowoltaiczna nie jest tworem bezobsługowym. Zainwestowane w nią środki finansowe powinny się regularnie zwracać a o samą inwestycję należy dbać. Podstawą właściwego przychodu każdej elektrowni fotowoltaicznej jest właściwe dobrany i wynegocjowany kontrakt na sprzedaż energii (po możliwie wysokiej cenie oraz na krótki okres; krótkie okresy trwania kontraktu są dobre w momentach szybkich wzrostów cen, kiedy po na przykład roku można negocjować wyższe stawki). Posiadając farmę fotowoltaiczną należy również zadbać o jej obsługę czyli opiekę O&M. W dużym skrócie są to usługi zajmujace się ”podtrzymaniem ruchu” na elektrowni fotowoltaicznej. W przypadku Lighthief ich zakres jest dość szeroki, od koszenia trawy i mycia wszystkich paneli fotowoltaicznych aż po nadzory aktywne i pasywne, termowizję, monitorowanie i raportowanie uzysków. Dobrze dobrana firma O&M jest gwarantem dobrze prowadzonej inwestycji.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o inwestycjach w farmy fotowoltaiczne zapraszamy na:

www.inwestycjeoze.pl

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

4 komentarze do “Szybki zarys inwestycji w farmy fotowoltaiczne….”

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895