Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Co piszczy w trawie OZE czyli newsy ze świata… Deweloperzy OZE będą głównymi beneficjentami wysokich cen energii w Europie w tej dekadzie!

Według raportu firmy doradczej Edison Group europejscy deweloperzy będą głównymi beneficjentami obecnych wyższych cen hurtowych i korzystnych warunków ekonomicznych dla projektów OZE w ciągu następnej dekady.

Sam rynek energii słonecznej odnotowałby łączną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 12% w ciągu tej dekady, przy czym deweloperzy mogliby osiągnąć dwucyfrowe zwroty z kapitału, wspierane przez długoterminowy wzrost europejskich odnawialnych źródeł energii (głównie energii słonecznej i wiatrowej) oraz dzięki sprzyjającemu otoczeniu regulacyjnemu.

Zainteresowanie długoterminowymi umowami PPA wśród sektora komercyjnego i przemysłowego (C&I) oraz podmiotów korporacyjnych spowodowało, że firmy dążą do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i złagodzenia zmienności cen energii. Według raportu rynek PPA prawie się podwoił w latach 2020-2021, osiągając prawie 7 GW, przy czym korporacyjne umowy PPA stanowią zaledwie 9% rocznych instalacji fotowoltaiki, w porównaniu do 30% w przypadku wiatru. Nawet jeśli projekty odnawialne mogą być opłacalne finansowo bez żadnych dotacji rządowych, różne wsparcie regulacyjne – przyspieszone zatwierdzanie projektów, zachęcanie korporacyjnych PPA, inwestycje rynkowe lub sieciowe – może poprawić ekonomikę projektu, powiedział Edison Group.

Jednym z przykładów pokazanych w raporcie jest to, jak polska dotacja na dachową fotowoltaikę pomogła rynkowi urosnąć w porównaniu z branżą wiatrową, która zamarła z powodu niekorzystnej polityki.

Wraz z europejskim kryzysem energetycznym i rosyjską inwazją na Ukrainę, która spowodowała wzrost cen paliw, które w dłuższej perspektywie pozostaną strukturalnie wyższe – twórcy energii odnawialnej nigdy nie mieli większej szansy na skorzystanie, zwłaszcza w dziedzinie energii fotowoltaicznej z tak dobrych warunków biznesowych. Przy rosnących cenach prądu opłacalność inwestycji znacznie wzrasta!

JEŚLI MOŻEMY WAM POMÓC W ROZWOJU WASZYCH PROJEKTÓW OZE, BUDUJECIE FARMY FOTOWOLTAICZNE I SZUKACIE FIRMY O&M LUB SZUKACIE USŁUG Z ZAKRESU MYCIA I RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NAMI:

tel. 782 499 997

kontakt: https://lighthief.com/kontakt/

2 komentarze do “Co piszczy w trawie OZE czyli newsy ze świata… Deweloperzy OZE będą głównymi beneficjentami wysokich cen energii w Europie w tej dekadzie!”

Dodaj komentarz

+48 797 897 895