Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Co piszczy w trawie OZE czyli newsy ze świata… Rola promieni UV w degradacji ogniw słonecznych!

Amerykańscy naukowcy przetestowali szereg nowoczesnych konstrukcji ogniw w silnym świetle ultrafioletowym i odkryli, że wiele z nich, w tym ogniwa PERC typu p i heterozłącza typu n, są bardziej podatne na degradację niż starsze konstrukcje z polem tylnej powierzchni. Zauważyli, że tylna strona paneli bifacjalnych może być szczególnie wrażliwa i narażona na działanie promieni UV!

Udoskonalenia technologii ogniw słonecznych i procesów produkcyjnych oznaczają, że moduły mogą być dziś sprzedawane z gwarancją wydajności nawet przez 30 lat. Zwykle producenci obiecują zachować 80% do 90% swoich początkowych wyników do końca tego okresu.

Jednak nadal istnieją mechanizmy i interakcje między małymi cząsteczkami w module fotowoltaicznym, które mogą skazać panele fotowoltaiczne na dużo wcześniejszy recykling niż zakładano. Zrozumienie ich będzie kluczem do opracowania tabliczek krzemowych, które mogą generować więcej energii elektrycznej przez jeszcze dłuższy czas.

Naukowcy pod kierunkiem Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych przyjrzeli się roli światła UV w niektórych z tych mechanizmów i odkryli, że w wielu najnowszych projektach ogniw promieniowanie UV może być przyczyną znacznych strat wydajności. „Historycznie szkodliwe skutki promieniowania UV były w dużej mierze związane ze starzeniem się materiałów opakowaniowych modułów i doprowadziły do ​​przebarwień, rozwarstwień i pękania warstwy spodniej” – mówi grupa. „Na wydajność ogniw słonecznych ma również negatywny wpływ promieniowanie UV poprzez generowanie defektów powierzchni”. W krzemowym ogniwie słonecznym światło UV może spowodować uszkodzenie warstw pasywacyjnych krzemu znajdującego się pod spodem oraz na styku między tymi warstwami!

Naukowcy przetestowali szereg projektów ogniw krzemowych pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło UV, aby lepiej zrozumieć szkody, jakie mogą ponieść w terenie. „Zrozumienie szkodliwego wpływu promieniowania UV w powstających technologiach krzemowych ogniw słonecznych umożliwi identyfikację podstawowych mechanizmów, które mogą wpływać zarówno na moc wyjściową, jak i trwałość modułów” – powiedzieli

JEŚLI MOŻEMY WAM POMÓC W ROZWOJU WASZYCH PROJEKTÓW OZE, BUDUJECIE FARMY FOTOWOLTAICZNE I SZUKACIE FIRMY O&M LUB SZUKACIE USŁUG Z ZAKRESU MYCIA I RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NAMI:

tel. 782 499 997

kontakt: https://lighthief.com/kontakt/

Dodaj komentarz

+48 797 897 895