Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH! Czy to już takie ważne?

Czy recykling paneli fotowoltaicznych jest ważny czy to temat na dzisiaj? Być może jak sprzedają Nam to media, jest to problem, z którym borykać będziemy się za 10 lub 20 lat?

Zerknijmy na ilość instalacji fotowoltaicznych zarejestrowanych w Polsce! Różne źródła podają, że mamy ich już ponad 1mln. Jaką mamy średnią wielkość instalacji fotowoltaicznej w Polsce? Przyjmijmy, że to 8kWp. Średnia moc modułu fotowoltaicznego? Tu również przyjmijmy ogólną wielkość czyli na przykład 370W. Zatem średnia instalacja ma około 21 paneli fotowoltaicznych. Prosta matematyka daje nam zatem jakieś 21 milionów paneli fotowoltaicznych zamontowanych na polskich dachach.

Oczywiście popełniam tu błędy obliczeniowe i statystyczne – mamy sporo większych instalacji fotowoltaicznych oraz spore przyrosty budujących się farm fotowoltaicznych (gdzie na 1MW przypada w zależności od nominalnej mocy paneli fotowoltaicznych między 1800 a 3000 paneli fotowoltaicznych).

Jak myślicie kiedy moduł fotowoltaiczny nie zostanie sprzedany do klienta końcowego i będzie ”skazany” na RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH?

Odbiorcy nie kupią paneli fotowoltaicznych, które są porysowane, mają uszkodzoną lub wgniecioną ramę aluminiową. Wszelkie pęknięcia szkła i uszkodzone przewody MC4 również dyskwalifikują zazwyczaj moduł fotowoltaiczny.

Jak powstają takie uszkodzenia? My w Lighthief widzimy różne rodzaje uszkodzeń!

Od szkód monterskich, po szkody transportowe, aż do przewracających się kontenerów i palet. Możliwości na uszkodzenie jest wiele!

Czy recykling paneli fotowoltaicznych jest ważny? Widzicie zatem, że przy tak dużej ilości paneli fotowoltaicznych wprowadzanych na polski rynek, pewien ich drobny procent posiada uszkodzenia, które wykluczają je ze sprzedaży. Takie moduły fotowoltaiczne trafia do Nas na RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH! Pewnie chcecie wiedzieć czy jest ich dużo? Sporo! A będzie coraz więcej. Pamiętajcie, żeby nie wyrzucać uszkodzonych paneli fotowoltaicznych na śmieci a oddawać je do wyspecjalizowanego punktu recyklingu! Panele właściwie oznakowane powinny mieć numer kontaktowy do firmy specjalizującej się w ich recyklingu!

Szukacie profesjonalnej usługi mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych? Potrzebujecie zbudować farmę fotowoltaiczną lub zatrudnić firmę świadczącą usługi O&M? Macie zepsute panele fotowoltaiczne do recyklingu? Jeśli tak to zapraszamy !

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH lub chcecie zapoznać się z cenami takiej usługi zapraszamy na:

https://lighthief.com/jak-wyglada-proces-odbioru-paneli-fotowoltaicznych-do-recyklingu-przez-lighthief/

5 komentarzy do “RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH! Czy to już takie ważne?”

    • Przy tak dużej skali powstających instalacji fotowoltaicznych, mamy sporo szkód transportowych oraz monterskich. Czyli w skrócie moduły fotowoltaiczne, które upadły, przewróciły się lub porysowały są przeznaczone do recyklingu paneli fotowoltaicznych.

      Odpowiedz
  1. Czy producent od którego kupujemy panele fotowoltaiczne ma obowiązek przyjąć panele do siebie? Nam powiedzieli, że musimy je zutylizować na własny koszt a ubezpieczenie kiedy oddamy panele fotowoltaiczne na recykling i dostaniemy potwierdzenie, że zostały poddane recyklingowi wtedy wyplaca odszkodowanie. Takie są warunki.

    Odpowiedz
    • Generalnie producent powinien mieć podpisaną umowę z firmą specjalizująca się w recyklingu paneli fotowoltaicznych i wszelkie moduły fotowoltaiczne, które do niego wracają powinny być odbierane przez recyklera. Firma, która specjalizuje się w recyklingu paneli fotowoltaicznych powinna wydać kartę zdania odpadu, która potwierdza jego oddanie i utylizację.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895