Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Po co myjemy i czyścimy panele fotowoltaiczne?

Myjemy i czyścimy panele fotowoltaiczne – moduły fotowoltaiczne budujące Nasze instalacje fotowoltaiczne brudzą się! Zabrudzenia powierzchni modułów fotowoltaicznych mają różne nasilenie oraz różny skład. Mogą być bardziej lub mniej inwazyjne. Zawsze jednak zmniejszają ilość promieni słonecznych, które w maksymalnej ilości przeniknąć powinny przez szkło hartowane. A następnie dostać się na powierzchnię tabliczek krzemowych rozpoczynając w nich proces fotowoltaiczny! Wszelkie rozszczelnienia folii chroniącej tabliczki krzemowe może powodować rozpoczęcie procesów delaminacji, które finalnie wykluczą panel fotowoltaiczny z użytkowania!

Brud to jednak nie tylko osłabienie procesów fotowoltaicznych zachodzących w krzemie ale również pogarszający się stan całego panelu fotowoltaicznego i instalacji.

Mycie i czyszczenie zabezpiecza moduły przed wypłukiwaniem się silikonu zabezpieczającego styk aluminium i szkła. Chroni moduł fotowoltaiczny przed delaminacją oraz bardzo skutecznie zapobiega powstawaniu wtórnych hot spotów. ”Upośledzają” one działanie całego modułu fotowoltaicznego, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do pożaru instalacji fotowoltaicznej! Nasze badania z Politechniką Częstochowską pokazują średnie straty na poziomie 8 do 20%. W niektórych skrajnych przypadkach dochodzące do 30% w uzyskach! Oczywiście wszystko zależy od położenia samej instalacji fotowoltaicznej. A także od panujących w okolicy czynników środowiskowych!

Czemu zatem rynek tak sceptycznie reaguje na mycie paneli fotowoltaicznych? W innych artykułach dość szeroko piszemy na temat mitów i przekłamań związanych z myciem i serwisem instalacji fotowoltaicznych. Od pozornej utraty gwarancji, po samo myjące się moduły fotowoltaiczne, super deszcze które wszystko usuwają oraz informację, że ”producent nie zaleca”!

Myjemy i czyścimy panele fotowoltaiczne – mitów jest sporo ale pamiętajcie, że serwis oraz mycie instalacji fotowoltaicznych to czynności o których nie powinniście zapominać użytkując swoje moduły fotowoltaiczne!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat MYCIA INSTALACJI I FARM FOTOWOLTAICZNYCH zapraszamy na:

Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!

6 komentarzy do “Po co myjemy i czyścimy panele fotowoltaiczne?”

  • Częstotliwość mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników ale na pewno można przyjąć, że mycie raz w roku jest obowiązkowe! Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu!!!!

   Odpowiedz
   • Jaką mam pewność że umycie paneli poprawi ich sprawność i jakość? Jest gwarancja że jak umyje to będzie wszystko ok?

    Odpowiedz
    • Zazwyczaj ekipy wykonujące taką usługę powinny posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli chodzi o poprawę sprawności to wynika ona z poprawienia przenikalności szkła a co za tym idzie wzrostem procesów fotowoltaicznych wewnątrz krzemu i zwiększeniem produkcji energii.

     Odpowiedz
  • Zazwyczaj widać to na spadku uzysków ale jeśli jest dostęp do dachu to można zrobić to czasami samemu na mniejszych instalacjach. Woda demineralizowana z dodatkiem płynu do naczyń. Pozdrawiamy

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895