Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czemu czyścimy panele fotowoltaiczne?

Czemu czyścimy panele fotowoltaiczne i czemu warto robić to przynajmniej raz (lub dwa razy w roku)? Duże zamieszanie na rynku fotowoltaiki powoduje, że jesteśmy bombardowani informacją, że modułów fotowoltaicznych myć nie trzeba!? Instalatorzy powtarzają, że umyją się same od deszczu lub wiatru a wykonując mycie utracimy gwarancję.

Panel fotowoltaiczny pokryty warstwą szkła (chroni ono dość kruche ogniwa krzemowe) pracuje, kiedy padają na niego promienie słońca! Poziom energii, która powstaje podczas procesu fotowoltaicznego, zależy od ilości promieni, które poprzez warstwę szkła przenikną na tabliczki krzemowe! Każde ”upośledzenie” drogi, którą musi przejść światło padając na tabliczki krzemowe, powoduje również spadek konwersji promieni na energię! Brudne szkło w skrajnych przypadkach to spadki w uzysku nawet do 35%. Standardowe jest jednak obniżenie produkcji o około 8 do 20%

Oczywiście przy najmniejszych instalacjach fotowoltaicznych zamówienie profesjonalnej firmy myjącej, może się z finansowego punktu widzenia mało opłacać. Nie zmienia to jednak faktu, że panele fotowoltaiczne powinno się regularnie myć! Jeśli Wasza instalacja fotowoltaiczna znajduje się na gruncie lub na łatwo dostępnym dachu i jej mycie nie będzie dla Was zbyt dużym wyzwaniem fizycznym, możecie śmiało umyć ją sami! Jeśli uważacie, że każde mycie będzie dla Was zbyt dużym wyzwaniem możecie poszukać sprawdzonego wykonawcy.

Czemu czyścimy i myjemy panele fotowoltaiczne i czy to się w ogóle opłaca?

  • Zapobiegamy w spadkach uzysku czyli konwersji światła słonecznego na energię, powstającą w procesie fotowoltaicznym! Brudny panel to mniej prądu!

  • Odpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych to dłuższa oczekiwana żywotność każdego modułu fotowoltaicznego, a tym samym dłuższy pozostały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego i jego wyższa stopa zwrotu.

  • Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej (brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych!).

Możecie też więcej poczytać o myciu i czyszczeniu paneli fotowoltaicznych na:

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895