Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czyszczenie farm fotowoltaicznych czyli jak, po co i czy warto?

Czyszczenie farm fotowoltaicznych? Podobnie jak mniejsze instalacje fotowoltaiczne, również duże inwestycje OZE czyli farmy fotowoltaiczne wymagają mycia i czyszczenia. Ze względu na straty w uzysku, które potrafią rosnąć nawet do 35%, co zdecydowanie nie jest pożądane przez inwestorów i właścicieli. Większość badań nad instalacjami fotowoltaicznymi jasno pokazuje! Brak mycia powoduje dużo krótszą żywotność modułów fotowoltaicznych. A co za tym idzie, krótszy przewidywany okres żywotności całej instalacji fotowoltaicznej!

Jak należy przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Wszystko zależy od wielkości danej elektrowni fotowoltaicznej oraz jej położenia i warunków geograficzno-środowiskowych. Oczywiście mycie paneli fotowoltaicznych odbywać się może przy pomocy zestawów ręcznych, robota myjącego lub ramion myjących doczepianych do ciągników lub innych maszyn. Wybrana metoda zależy głównie od wielkości farmy fotowoltaicznej. Czym większa elektrownia tym metoda mycia powinna być bardziej zmechanizowana a co za tym idzie szybsza. Farma fotowoltaiczna to inwestycja kosztowna i należy przygotować dla niech plan obsługi O&M. Częścią schematu O&M będzie właśnie częstotliwość mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych na jej terenie. Duża część banków finansujących oraz firm ubezpieczeniowych wymaga bardzo dokładnych predykcji serwisowych, w tym podania częstotliwości mycia całej farmy fotowoltaicznej!

Czy warto myć farmę fotowoltaiczną?

Czy poważnie myślicie o swojej inwestycji? Biorąc pod uwagę, że wydaliście na nią już kilka milionów złotych! Wbrew pozorom mycie wykonywane regularnie, nie tylko zwiększa ilość energii wyprodukowanej przez farmę pv. Faktycznie przedłużacie również okres funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Wszystko to poprzez zmniejszenie możliwości występowania wad technicznych związanych z zabrudzeniami na ich powierzchni (hot spoty, wypłukiwanie się silikonu czy delaminacja folii EVA). Czy wiecie co wchodzi w zestaw usług O&M na farmach fotowoltaicznych? Dodatkowo oprócz serwisowania całej instalacji, również mycie paneli fotowoltaicznych.

Podsumowując zazwyczaj farmy fotowoltaiczne myjemy dwa razu w roku. Raz na początku wiosny oraz kolejny na początku jesieni ponieważ pozwala to maksymalizować uzyski z czystych już modułów fotowoltaicznych.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895