Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czemu będąc rolnikiem warto zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną i zamówić usługę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Czy rolnicy dbają o swoje panele fotowoltaiczne?

Czemu w ogóle myjemy instalacje fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne brudzą się w naturalny sposób. Osadzają się na nich rożnego rodzaju zabrudzenia i osady. Jeśli Wasza instalacja znajduje się na terenie gospodarstwa rolniczego to wszystko to co unosi się w powietrzu, opada również na Wasze moduły fotowoltaiczne!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych zapraszamy do oglądania filmów na Naszym kanale YouTube:

Co się dzieje z zabrudzonym panelami fotowoltaicznymi? Spadki w uzyskach są między 7 a 20 % (w niektórych skrajnych przypadkach nawet 30%). Wynika to z faktu, że światło musi przeniknąć przez szkło hartowane. Jeśli jest ono zabrudzone, obniża się ilość promieni docierających do tabliczek krzemowych. Sam proces fotowoltaiczny nie jest już tak efektywny.

Czy rolnicy dbają o swoje panele? Mycie instalacji fotowoltaicznych powinno odbywać się dwa razy w roku. Jeśli widzimy duży poziom zanieczyszczeń. Raz w roku jeśli ilość zabrudzeń opadających na moduły fotowoltaiczne nie jest aż tak duża.

Jak to jednak wygląda z Naszego doświadczenia? Wszystkie instalacja fotowoltaiczne oraz farmy fotowoltaiczne położone na terenach ”aktywnych” rolniczo mają tendencję do zbierania dużej ilości zabrudzeń! Związane jest to z dużą ilością osadów organicznych. Również tych produkcyjnych, wytwarzanych podczas żniw, hodowli zwierząt czy roślin. Saletry oraz amoniak bardzo łatwo przywierają do powierzchni szkła i obszaru ramek aluminiowych. I już po kilku miesiącach trudno je usunąć. Zmniejszają one produkcję instalacji a tym samym przedłużają okres zwrotu z Waszej inwestycji fotowoltaicznej.

Czy rolnicy dbają o swoje panele fotowoltaiczne? Silne zabrudzenia widzimy zwłaszcza na terenach, gdzie znajdują się hodowle drobiu lub trzody chlewnej.

Duża inwazyjność takich opadów organicznym powoduje, że często nie da się już doczyścić takich modułów fotowoltaicznych. Silikon zostaje wypłukany przez zabrudzenia i za kilka lat dojść może do rozszczelnienia panelu fotowoltaicznego! Warto zatem pomyśleć o myciu takiej instalacji/

Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!

3 komentarze do “Czemu będąc rolnikiem warto zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną i zamówić usługę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych?”

    • Koszty zazwyczaj wyliczamy od mocy instalacji fotowoltaicznych. Chociaż na koszt mycia paneli fotowoltaicznych mają też wpływ wielkość instalacji, jest położenie oraz stan a także ile czasu nie była myta. Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu!!!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895