Czym myjemy panele fotowoltaiczne? Powinno używać się myjek niskociśnieniowych przeznaczonych właśnie do modułów fotowoltaicznych i powierzchni szklanych. Myjki te produkować muszą wodę demineralizowaną, nie pozostawiającą smug i zacieków oraz mającą naturalne właściwości czyszczące!
Prawie od samego początku Naszej przygody z myciem paneli fotowoltaicznych bardzo ściśle współpracujemy z firmą Mansser Osmo.
Dostarczają oni sprzęt dedykowany do czyszczenia instalacji i farm fotowoltaicznych. Trochę więcej informacji o ich urządzeniu znajdziecie na Naszym filmie:
Ich niskociśnieniowe myjki produkują wodę demineralizowaną, której używa się do mycia paneli fotowoltaicznych. Samo urządzenie wyróżnia się na rynku kilkoma ciekawymi opcjami a mianowicie podgrzewem ciepłej wody i podajnikiem detergentu, możliwością pracy dla dwóch operatorów oraz możliwością zaciągania wody z zamkniętych zbiorników, beczek czy mauserów.
Możliwość pracy dla 2 operatorów to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza na większych instalacjach fotowoltaicznych.
Można wtedy szybko i sprawnie czyścić moduły fotowoltaiczne. Jak widzicie to czym myjemy panele fotowoltaiczne jest dość ważne z kilku względów. Dostępność myjek niskociśnieniowych dedykowanych do mycia paneli fotowoltaicznych jest spora. Aczkolwiek duża część z nich nie nadaje się do większych prac na farmach fotowoltaicznych oraz do pracy w trybie ciągłym przez kilka godzin!
Czym myjemy panele fotowoltaiczne? Sprzęt firmy Mansser to także wzmocniony silnik, który pozwala używać jednocześnie podgrzewu wody oraz podajnika detergentu.
Obie funkcje są bardzo przydatne głównie kiedy mamy do czynienia ze starymi zabrudzeniami na powierzchni modułów. Faktycznie podgrzew wody ”daje radę” nawet przy używaniu dwóch lanc do mycia na dużych odległościach. Niemniej Naszym zdaniem lepiej tak nie pracować przez długi czas. Testowaliśmy Manssera na przewodach poliuretanowych o długości 40 metrów. Ciepła woda była bez problemu podawana na obu kijach ze szczotkami!
Silnik Manssera jest dość mocny. To pozwala mu zaciągać wodę z sieci o niskim ciśnieniu oraz z zamkniętych zbiorników. Ponadto bez problemu radzi sobie z podawaniem wody nawet na duże wysokości. Częstym problemem jest myci wysokich hal magazynowych. Nie ma możliwości wnieść myjki na dach poprzez wąskie włazy. Znajduje się ona wtedy na poziomie gruntu a przewody wyciągane są na dach. Podsumowując Mansser bez problemu podaje wodę przez takie przewody, nawet na wysokość 20metrów (tyle testowaliśmy).
Jeśli chcecie zakupić ich urządzenie zajrzyjcie na ich stronę: http://www.mansser.com
Jeśli poszukujecie usług z zakresu serwisu O&M, recyklingu paneli fotowoltaicznych lub budowy i projektowania farm fotowoltaicznych zapraszamy do KONTAKTU Z NAMI!