Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

EPC czyli budowa farm fotowoltaicznych

EPC czyli budowa farm fotowoltaicznych – czyli najwygodniejszy, dla inwestora, sposób budowy farmy fotowoltaicznej

Model EPC z ang Engineering, Procurement, Construction zakłada, że inwestor powierza całość budowy farmy fotowoltaicznej jednemu wykonawcy. Wykonawca ten zajmuje się odpowiednim przygotowaniem dokumentacji  wstępnej aż po odbiór końcowy i tzw. oddanie klucza inwestorowi.

Wykonawca zajmuje się pozyskaniem gruntów, wykonaniem projektów, uzyskaniem pozwoleń oraz ostatecznie wybudowaniem farmy.

Najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu związanym z budowa farm fotowoltaicznych są dwa elementy.

Pierwszy: znalezienie odpowiedniego miejsca. Drugie: uzyskanie wymaganych pozwoleń. Najrozsądniejsze wydawać by się mogło zakupienie gotowych projektów farm fotowoltaicznych, których cena na chwilę obecną oscyluje w granicach 150-170 tys euro. Są to projekty z wszelkimi wymaganymi dokumentami, czyli w fazie RTB (ready to build). 

Przed zakupem gotowych projektów najlepiej zasięgnąć opinii firm, takich jak Lighthief, przeprowadzających badania DueDiligence. Mają one na celu sprawdzenie projektu zarówno pod względem merytorycznym jak i finansowym.

EPC czyli budowa farm fotowoltaicznych – jest to znacznie szybszy sposób na budowę farmy fotowoltaicznej w krótkim czasie niż klasyczny tryb ”zrób wszystko sam”. Model EPC na polskim runku wciąż nie jest często wykorzystywany. W Polsce powstały firmy specjalizujące się w przygotowywaniu projektów. Na chwilę obecną projekty do 1 MW rozchodzą się w zasadzie „jak ciepłe bułeczki”. Z jednej strony jest to spowodowane cały czas pędzącą inflacją wpływającą w znacznym stopniu na ceny energii nie tylko w Polsce ale i na świecie. Z drugiej natomiast świadomością ekologiczną ludzkości.

Chcąc czerpać zyski z elektrowni słonecznej należy dokładnie zaplanować swoje działania a najlepiej korzystać ze sprawdzonych modeli oraz firm posiadających doświadczenie oraz zaplecze w budowie takich farm.

Budowa farmy fotowoltaicznej to dla wielu inwestorów nie tylko zabezpieczenie na przyszłość, lecz również dbałość o teraźniejszość. Wiele zakładów produkcyjnych decyduje się na budowę farmy na terenie swojego zakładu, chociażby na dachu, lub na terenach przylegających. Pozwala to na osiągnięcie niezależności energetycznej a dodatkowo może stanowić dodatkowy rodzaj działalności polegający na sprzedawaniu energii do sieci. Budowa farmy fotowoltaicznej do 1MW nie wymaga koncesji a jedynie wpisu do MIOZE.

Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!

1 komentarz do “EPC czyli budowa farm fotowoltaicznych”

  1. Logiczne. Inwestor ma kasę a nie zawsze konieczną wiedzą. Doradztwo w niemalże każdej dziedzinie jest nieodłączną jej częścią.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895