Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling modułów fotowoltaicznych czyli czy mamy już co robić?

Recykling modułów fotowoltaicznych czyli jak wygląda obecnie rynek?

Marzec 2022 to miesiąc kiedy ilość instalacji fotowoltaicznych przyrasta w Polsce lawinowo!

Niedługo kończy się program Mój Prąd i zaczyna Net-billing. Prawdopodobnie rynek się zmieni a ilość montowanej fotowoltaiki na jakiś czas mocno wyhamuje! Konsumenci zamawiają tyle montaży, że firmy z branży OZE nie dają rady dotrzymywać terminów i robi się mały ”Sajgon”!

Co to ma jednak wspólnego z recyklingiem paneli fotowoltaicznych? Dużo, bardzo dużo!

Przeliczcie sobie, że mamy już w Polsce ponad 850 tysięcy zarejestrowanych instalacji fotowoltaicznych oraz że każda instalacja ma średnio 10kW (przyjąłem uśrednioną wartość dla potrzeb tego szybkiego wyliczenia). To znaczy, że na każdą zamontowaną instalację fotowoltaiczną przypada średnio 24 panele fotowoltaiczne o łącznej wadze około 480kg. Również uśredniłem wagę pojedynczego modułu fotowoltaicznego do 20kg.

Co to oznacza dla recyklingu modułów fotowoltaicznych? 850.000 instalacji fotowoltaiczny x 24 panele (lub x 480kg) = ???

Jeśli nawet przyjąć, że wyliczenia są zbyt ogólne to wynik mówi jedno! Mamy ogromną ilość paneli wprowadzanych na polski rynek. Biorą pod uwagę, że nawet drobny odsetek się zniszczy lub uszkodzi podczas transportu, montażu lub wczesnego użytkowania. Daje Nam całe tiry fotowoltaicznego złomu JUŻ DZISIAJ!!!!

Chyba jako jedyna firma w Polsce dość głośno to mówimy! I będziemy to bardzo wyraźnie podkreślać!

Recykling modułów fotowoltaicznych to problem, który już istnieje w Polsce a tonaż paneli fotowoltaicznych oddawanych na ”fotowoltaiczny złom” będzie się zwiększał!

Problem ten jednak może być również Naszą wielką okazją! Szansą do odzyskania wielu cennych frakcji, które na drodze właściwie przeprowadzonego recyklingu modułów fotowoltaicznych, mogą zostać ponownie sprzedane!!!! W modułach mamy przecież cenne aluminium, srebro, miedź, szkło a przede wszystkim krzem. Frakcje te mogą zostać ponownie użyte w innych procesach produkcyjnych!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895