Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czyszczenie zabrudzeń z pyłu cementowego – instalacja na trackerach koło Częstochowy

Czyszczenie zabrudzeń z pyłu cementowego – instalacja na trackerach koło Częstochowy

Częstochowa, miasto niegdyś wojewódzkie, dziś należące do do województwa śląskiego. Chyba nie ma osoby w Polsce, która nie kojarzyłaby tego miasta. Wielowiekowa tradycja związana z przemysłem, Jasna Góra, klub piłkarski Raków to tylko niektóre z charakterystycznych elementów Częstochowy.

Czyszczenie zabrudzeń z modułów fotowoltaicznych

W ostatnich kilku latach bum na fotowoltaikę opanował całą Polskę. Instalacje wyrastały jak grzyby po deszczu. Wiele z nich powstało w niedalekiej odległości od zakładów produkcyjnych.

W przypadku tego zlecenia w okolicach Częstochowy mieliśmy do czynienia z modułami fotowoltaicznymi zabrudzonymi pyłem pochodzącym z cementowni. Głównie z powodu wiatru panele zostały pokryte sporą warstwą pyłu. W wyniku tego rodzaju zabrudzenia instalacja wymagała natychmiastowego wyczyszczenia.

Instalacja zabrudzona pyłem cementowym – czyszczenie zabrudzeń

Instalacja o mocy niecałych 10 kWp składa się z 72 sztuk paneli rozmieszczonych na 6 stołach. Z kolei te stoły zamontowane są na trackerach, czyli konstrukcji umożliwiającej podążanie paneli za słońcem.

Jest to kilkuletni już system a więc i panele nie są dużej mocy.

Nasza ekipa na zleceniu pojawiła się tuż po godzinie 10. Na miejscu, przy każdym trackerze mieliśmy możliwość podłączenia się do prądu, co jest naprawdę rzadkością. Inaczej było z wodą. Przywieźliśmy ją autem w mauserze. Dzięki czemu nie musieliśmy martwić się o zapas wody.

Prace rozpoczęliśmy po kolei od pierwszego trackera. Najpierw zmiękczając zabrudzenia przy użyciu w pełni biodegradowalnego środka o odczynie lekko kwaśnym. Następnie szczotkami o miękkim włosiu czyściliśmy panel po panelu aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Efekt był widoczny zaraz po umyciu pierwszego stołu. Produkcja wzrosła a właściciel instalacji, który przez cały czas wykonywania prac nam towarzyszył aż pokręcił głową ze zdziwienia. Nie spodziewał się aż takiego wzrostu w produkcji.

Finał i kawa na fajrant

Czyszczenie instalacji skończyliśmy krótko po 15. Nasi Panowie byli zmęczeni ale drożdżówki z kawusią od właściciela skutecznie poprawiły im humory. Przyznać trzeba, że czyszczenie zabrudzeń z pyłu cementowego nie należy ani do najprostszych ani do najprzyjemniejszych. Z tego powodu każdą ramkę od modułu należy dokładnie doczyścić a powierzchnię panela zostawić bez smug i zacieków. Jak się finalnie okazało mycie instalacji pochłonęło ponad 400 litrów wody a umyliśmy tylko 72 moduły.

Finał

Najważniejsze jednak, że cały system wrócił do wcześniejszych uzysków – właściciel zadowolony – więc i my również.

Czyszczenie zabrudzeń z pyłu cementowego – instalacja na trackerach koło Częstochowy – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo śląskie, okolice Częstochowy

Dane PV: Przydomowa instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 10 kWp, na trackerach.

Opis: Zabrudzenia pyłem cementowym

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895