Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Flipy na farmach fotowoltaicznych?

Flipy na farmach fotowoltaicznych?

Czy to w ogóle możliwe?

Farmy fotowoltaiczne stały się aktywami pożądanymi. Rok 2022 przyniósł wzrosty w budowach i oddaniu do użytkowania jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Mimo problemów z uzyskiwaniem warunków przyłączeniowych, zmianami w legislacjach prawnych i innymi zawirowaniami branża elektrowni fotowoltaicznych wciąż rozpala inwestorów.

Zmienia się również rynek zajmujący się sprzedażą takich aktywów, rynek pośredników oraz rynek podmiotów obsługujących różne transakcje fotowoltaiczne.

Branża farm fotowoltaicznych zaczęła również być obsługiwana przez pośredników z rynku nieruchomości. Przynieśli oni ze sobą kilka szkodliwych elementów ”swojego fachu”, o których zresztą piszę w innym wpisie na tym blogu. Zaczęli jednak też ”flipować” a raczej próbować sztuczek z nieruchomości na branży elektrowni fotowoltaicznych. Myślę, że jestem pierwszym, który opisuje ten proceder, chociaż branża widzi to od jakiegoś czasu.

Flipy na farmach fotowoltaicznych? Czy taka metoda jako sposób na zarobek działa w przypadku farmy fotowoltaicznej?

W rozumieniu ”fliperów” myślę, że może to być niemożliwe, chyba że ich budżety są na poziomie powyżej 5mln złotych i mają wiedzę z zakresu OZE. Zacznijmy jednak od ustalenia kilku brzegowych wartości rynku farm fotowoltaicznych. Następnie przejdziemy do możliwości, które oferuje rynek, ryzyk i mitycznych prowizji.

Jak działa rynek:

  1. Farmy fotowoltaiczne lub ich projekty w fazie RTB (czyli takie gotowe do budowy) mogą być własnością osoby prywatnej (choć nie jest to zbyt częste). Mogą też należeć do firmy, który trochę ”przy okazji” przeprowadziła etapy ”papierologiczne” i uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia. Elektrownia fotowoltaiczna lub dokumentacja mogą w końcu należeć do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się rozwojem takich właśnie projektów.
  2. Farmy fotowoltaiczne lub projekty są często wniesione lub od początku rozwijane w spółkach celowych zwanych w branży SPV’akami (czyli z angielskiego ”special purpose vehicle”). Czasami sprzedają je osoby fizyczne lub firmy. To o czym pisze ma dość istotne znaczenia podatkowo prawne dla samych przyszłych transkacji nabycia lub zbycia aktywów fotowoltaicznych.
  3. Obecne ceny za projekt farmy fotowoltaicznych o mocy 1MW to między 150 a 210 tysięcy euro. Zbudowana farma fotowoltaiczna może kosztować między 800 000 a 1.2 mln euro. Obie powyższe ceny zależą od rynku oraz sprzedawanej farmy lub projektu fotowoltaicznego.

Możliwości i ryzyka:

  1. Żeby kupić farmę fotowoltaiczną lub projekty trzeba mieć gotówkę lub finansowanie. Nie sprzedają tego ”starsze babcie” czy ludzie bez wiedzy (tak się często dzieje w nieruchomościach) a wyspecjalizowane podmioty prawa handlowego. Nikt też nam nie przekaże prawa do farmy czy projektu z odroczoną płatnością lub bez widocznego zaplecza finansowego. Tak właśnie często dzieje się we filipach nieruchomościowych. Nie można też kupić ”starej farmy”, trochę odremontować i sprzedaż z dużym zyskiem!
  2. Samo kupno farmy lub projektu to w przypadku nabycia spółki umowa nabycia udziałów a w w przypadku zakupu bez spółki to często szereg cesji, nowych umów i służebności dla nowego nabywcy. Zazwyczaj w formie nowych aktów notarialnych lub innych pism urzędowych.
  3. Pośrednicy próbują na przykład aplikować system prowizyjny z rynku nieruchomości. I można zatem usłyszeć, że ktoś chce kilka procent z całości transakcji za jak to mówimy w branży ”przełożenie” papierów. Taki model zupełnie nie działa. Zazwyczaj prowizja dokładana jest do ceny zero i nie ma nic wspólnego z procentem z całości ceny!
  4. Kupując jednak zbudowaną farmę na przykład za 4.5 mln złotych (elektrownia o mocy 1MW) i sprzedając ją do kolejnego właściciela za 5mln złotych można zarobić na przykład 500 tysięcy złotych. Podobnie ”ciekawe” marże można uzyskać na projektach fotowoltaicznych w fazie RTB.
  5. Tu ktoś z branży zapewne zarzuci mi wyjawianie jakiś sekretów ”śmierci wartych” ale jeśli chcemy edukować branże i stawiać na jej rozwój to tylko jasne i klarowne reguły pozwolą jej rosnąc w zdrowym biznesowym otoczeniu.

Flipy na farmach fotowoltaicznych? DLA KOGO ZATEM FLIPY NA ELEKTROWNIACH PV?

Zdecydowanie dla inwestorów z portfelem gotówki lub środkami na sfinansowanie takich transakcji. Próg wejścia jest dość wysoki ale i rentowność oraz marże są bardzo kuszące.

Dla przykładu wybudowane 2 lub 3 lata temu farmy fotowoltaiczne, której koszt nabycia/budowy wtedy był na poziomie 2,8 mln złotych, może w tym roku być z łatwością sprzedana już za 4,8 mln złotych netto. Jeśli nabywcą będzie jakiś fundusz inwestycyjny to nawet więcej:) Zwrot? Łatwo policzyć:)

Podobnie z projektami fotowoltaicznymi chociaż tutaj nie ma już tak spektakularnych zysków, chyba że ktoś przeprowadza proces dewelopmentu od znalezienia działki aż po pozwolenie budowlane (temu procesowi poświecę inny wpis).

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Flipy na farmach fotowoltaicznych?”

  1. Dokładnie!
    To co się dzieje na rynku to ludzkie pojęcie przechodzi! Czy pośrednicy wiedzą ile kosztuje przygotowanie projektu? Albo czy chociaż mają wiedzę jak powinny wyglądać kwity? W 99% tego nie wiedzą ale za dotknięcie palcem projektu już liczą sobie słona prowizje. Żenua

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895