Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Na co zwrócić uwagę przy zlecaniu budowy farmy fotowoltaicznej?

Zlecamy budowę farmy fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę przy Naszej inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną?

Budowa farmy fotowoltaicznej to olbrzymie przedsięwzięcie nie tylko finansowe ale również budowlane. Pod hasłem budowa farmy fotowoltaicznej kryje się wiele czynności, które należy wykonać ze starannością oraz dysponując odpowiednią wiedzą.

Zlecamy budowę farmy fotowoltaicznej – całość zamierzenia można śmiało podzielić na etapy:

  • Etap I – znalezienie odpowiedniej lokalizacji. W zależności od możliwości dzierżawa gruntu lub zakup działki na własność. Ewentualnie posiadanie takowej działki.
  • Etap II – prace projektowe oraz pozyskanie odpowiednich decyzji i zezwoleń.
  • Etap III – zamówienie, dostawa oraz montaż konstrukcji wsporczych
  • Etap IV – zamówienie, dostawa oraz montaż paneli fotowoltaicznych
  • Etap V – zamówienie, dostawa oraz montaż trafostacji
  • Etap VI – dostawa transformatora
  • Etap VII – dostawa oraz montaż infrastruktury energetycznej (kable, złączki itp.)
  • Etap VIII – prace drogowe oraz ogrodzenie
  • Etap IX – montaż monitoringu oraz systemu alarmowe
  • Etap X – odbiór farmy przez OSD, dokumentacja powykonawcza – pozwolenie na użytkowanie.

Choć niektóre czynności można wykonywać jednocześnie to większość z nich należy jednak przeprowadzać zgodnie z założonym harmonogramem. Wymieniony wyżej „dekalog” stanowi przedstawienie kamieni milowych budowy farmy fotowoltaicznych.

Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Chciałoby się napisać, że na wszystko. I faktycznie tak jest! Tutaj każdy element ma znaczenie. Każdy nawet najmniejszy szczegół jest ważny. Dlaczego? Dlatego, że jest to inwestycja na lata, która ma siebie pracować i oddać inwestorowi z nawiązką! Szacuje się, że wybudowanie farmy fotowoltaicznej od A do Z zajmuje około 18 m-cy (czyli od znalezienia gruntu po oddanie elektrowni pod klucz). Czas ten jednak może ulec wydłużeniu ze względu na utrudnienia z uzyskaniem stosownych pozwoleń czy przerwy w łańcuchach dostaw spowodowanych różnymi czynnikami zewnętrznymi. Zakładając, że wszystko idzie zgodnie z planem to inwestor po zakończonych pracach powinien przede wszystkim swoją inwestycję ubezpieczyć i zadbać o zapewnienie usług O&M dla instalacji.

Oba wymienione wcześniej działania mają na celu zabezpieczyć inwestycję i inwestora na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Często wykonawcy budowy farmy fotowoltaicznej mają wpisane w warunkach serwisowych usługi O&M (nie jest to najszczęśliwszy zapis z Naszego doświadczenia). Szczegółowo czym jest O&M przedstawiamy w innym naszym wpisie na blogu. Rynek O&M jednak bardzo dynamicznie w Polsce rośnie i powoli powstają firmy, które specjalizują się tylko w tym!

Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!

2 komentarze do “Na co zwrócić uwagę przy zlecaniu budowy farmy fotowoltaicznej?”

  1. JA sobie to wyobrażam tak. Mam kasę – jestem inwestorem to chyba nie muszę sie na wszystkim znać? W myśl zasady płacę to wymagam! Istnieje możliwość sprawdzenia inwestycji przed wyłożeniem kasy?

    Odpowiedz
    • witam tak oczywiście, projekty zawsze sprawdzamy pod względem formalnym, prawnym i technicznym; część wyłapanych błędów można łatwo usunąć ale inne niestety dyskwalifikują dany projekt i wtedy nie rekomendujemy jego zakupu przez inwestorów!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895