Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Etapy budowy farmy fotowoltaicznej

Etapy budowy farmy fotowoltaicznej. Czy wiecie jak powstaje farma fotowoltaiczna i jakie są tzw. kamienie milowe przy jej powstawaniu?

Budowa farmy fotowoltaicznej to w obecnych czasach niezwykle ciekawa inwestycja. W efekcie szalejących cen prądu i dużej niepewności, inwestorzy bardzo często myślą i realizują swoje inwestycje w OZE. Jak wiemy w przeciwieństwie do inwestycji w farmy wiatrowe (teraz dużo trudniejsze niż kiedyś), farma fotowoltaiczna jest przedsięwzięciem dużo prostszym w realizacji! W efekcie tego fotowoltaika powoli staje się dominującym punktem dla inwestorów OZE. Mając to na uwadze my również współpracujemy z klientami oraz inwestorami przy budowie farm fotowoltaicznych!

Wbrew pozorom, również w przypadku budowy farm fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów!

W końcu planujemy wydać około 3 miliony na 1 megawat! Z drugiej zaś strony coraz popularniejsze kontrakty PPA pozwalają na dość szybkie zwroty z całej inwestycji. Z tego powodu popularność farm fotowoltaicznych rośnie a w samym roku 2022 ich przyrost w Polsce jest ogromny (ilość zapytań o usługi O&M wzrosła u Nas prawie 10 krotnie).

Ponieważ o samych kosztach budowy już pisałem w jednym z wpisów na tym blogu. Teraz chciałbym przyjrzeć się zarysowi jej powstawania. Na dole zamieściłem dość uproszczoną tabelkę jak farma fotowoltaiczna powstaje. Jednak dla specjalisty może ona wydawać się zbyt prosta. Tymczasem większość Naszych inwestorów, gdy zaczyna proces inwestowania w OZE, potrzebuje właśnie prostych schematów aby szybko zrozumieć procesy budowy. Oznacza to, że widzą na jakie etapy można podzielić powstawanie elektrowni. Przede wszystkim chcą również mieć wiedzę, kiedy poszczególne etapy mogą się opóźnić i na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę. Toteż taki prosty schemat jest według mnie właściwy (zwłaszcza na początku drogi z farmą). Zarówno główny wykonawca jak i inwestor wiedzą o czym wtedy rozmawiać! Dotychczas tak system Nam się bardzo dobrze sprawdzał.

Bez wątpienia cztery zasadnicze składowe każdej farmy fotowoltaicznej to oczywiście same moduły fotowoltaiczne. Następnie konstrukcja na której panele będą ułożone oraz inwertery. Ponadto niezwykle ważnym elementem jest oczywiście trafostacja. Rzeczywiście jednak farma to dużo więcej innych szczegółów i detali (technicznych, sprzętowych i budowlanych).

Przed samą budową należy także uzyskać szereg dokumentów, o których więcej napiszę w innym moim miejscu tego bloga:)

 1. Decyzja Środowiskowa
 2. Decyzja o warunkach zabudowy
 3. Decyzja o warunkach przyłączenia
 4. Mapa do celów projektowych
 5. Umowa dzierżawy gruntu / Zakupu gruntu
 6. Decyzja o pozwoleniu na budowę

Jak jednak powstaje taka elektrownia i jakie są etapy budowy farmy fotowoltaicznej?

Harmonogram Realizacji
Zakres prac
IPodpisanie umowy
IIProjekt budowlany
Pozwolenie na budowę
Projekt wykonawczy (farma + SN)
IIIDostawa konstrukcji wsporczej dla instalacji PV
Montaż konstrukcji wsporczej dla instalacji PV
IVDostawa paneli PV dla instalacji PV
Montaż paneli PV dla instalacji PV
VDostawa inwerterów dla instalacji PV
Montaż inwerterów dla instalacji PV
VIDostawa trafostacji dla instalacji PV
Montaż trafostacji dla instalacji PV
VIIDostawa transformatora 110/SN
Dostawa pozostałych elementów infrastruktury energetycznej
Montaż elementów infrastruktury energetycznej i przyłączenie do sieci
VIIIPrace drogowe i ogrodzenie
IXKomunikacja telemechanika, system alarmowy, monitoring
XOdbiór farmy przez OSD – pierwsza energia
XIDokumentacja powykonawcza
XIIPozwolenie na użytkowanie

Podsumowując według Nas opłaca się inwestować w budowę farm fotowoltaicznych i z dużym optymizmem patrzymy na przyszłość tej branży w Polsce! Biorąc pod uwagę bardzo szybko rosnące ceny energii oraz duży popyt zakupowy wśród spółek obrotu energią. Krótko mówiąc, za Edisonem ”stawiamy na słońce”!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

9 komentarzy do “Etapy budowy farmy fotowoltaicznej”

  • Wszystko zależy od dostępności komponentów. Generalnie jeśli jednak wszystko jest zamówione i do Nas jedzenie, sama budowa trwa kilka miesięcy!

   Odpowiedz
 1. dzień dobry,
  jakie są możliwości kontroli i nadzoru wykonawcy na poszczególnych etapach? Inwestycja wydaje się opłacalna ale mamy wiele złych doświadczeń z wykonawcami i uważam jakość wykonania za kluczowy element inwestycji.

  Odpowiedz
  • Nadzór inwestorski to główne narzędzie ”pilnowania”całej inwestycji. Pozostajemy wtedy łącznikiem między głównym wykonawcą a inwestorem, służąc branżową wiedzą i doświadczeniem, związanymi z budową farm fotowoltaicznych. Zachęcamy do kontaktu z Nami i możemy o tym opowiedzieć więcej!

   Odpowiedz
 2. Proszę o podanie informacji na temat kosztów związanych z wejściem w ten biznes? Nie mam 3 milionów ale bardzo chciałabym skorzystać z tego trendu w fotowoltaice.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Proszę o podanie informacji na temat kosztów związanych z wejściem w ten biznes? Nie mam 3 milionów ale bardzo chciałabym skorzystać z tego trendu w fotowoltaice.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895