Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych czyli co może ”schrzanić” pośrednik….

Sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych to w branży temat rzeka. Postaram się go jednak opisać od strony kupującego, który dopiero zaczyna ”przygodę” z inwestowaniem w duże projekty fotowoltaiczne.

Jak zatem można kupić gotowy projekt farmy fotowoltaicznej? Poprzez gotowy mam na myślę taki z ważnym pozwoleniem na budowę oraz umową na warunku przyłączeniowe.

Najlepszym rozwiązaniem może być zakup projektu w fazie RTB (ready to be built) od firmy specjalizującej się w ich dewelopowaniu. Firma taka zazwyczaj jest właścicielem projektu elektrowni solarnej oraz wszystkich praw do niego. Posiada dostęp do wszystkich dokumentów, a co za tym idzie można szybko i sprawnie przeprowadzić audyt / due diligence dokumentacji (o tym piszemy w innych wpisach).

Drugim rozwiązaniem jest zakup projektu farmy fotowoltaicznej od właściciela, który jakby dodatkowo wykonał cały proces dewelopmentu takiego projektu aż do fazy RTB. Są to zazwyczaj firmy lub osoby fizyczne, które wykonały takie czynności ze względu na możliwości finansowe i techniczne. Zleciły część prac do zewnętrznego biura projektowego i doprowadziły dokumentację do fazy ”gotowe do budowy”.

Sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych – no i pozostaje Nam 3 metoda zakupu ”papierologii”- od pośrednika….

Wybaczcie tutaj mój zasadniczy sceptycyzm lub niechęć, która może wynikać z zabarwienia tekstu:P Mam sporo złych doświadczeń z pośrednikami. Jest ich po prostu bardzo dużo a każdemu z nich marzy się biznes życia. Owa mityczna prowizja sprzedażowa za 1MW projektu farmy fotowoltaicznej.

Załóżmy, że obecnie średnia cena elektrowni solarnej w fazie RTB to 185 tysięcy euro. Taką też cenę zapłacilibyście u właściciela lub firmy specjalizującej się w dewelopowaniu. Do gry wchodzi jednak Nasz pośrednik i…. dodaje do ceny swoją prowizję:)

Gdyby to był tylko jeden pośrednik i znałby się na rzeczy…eh… Rekordowy przypadek to było 7 pośredników, którzy przyjechali rozmawiać o sprzedaży. Na spotkaniu stawić się miał również kupujący i sprzedający. Najzabawniejsze, że kupującego w ogóle nie było:P Chaos na takim zgromadzeniu można porównać tylko do połączenia Allo Allo i Benny Hilla.

Duża część z pośredników w ogóle nie wie co sprzedaje i jakie dokumenty są potrzebne do sprawnej transakcji. Przynoszą ”super” projekty, gdzie brak na przykład umowy o warunkach przyłączeniowych czy ustalonych służebności gruntowych.

Sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych. Jak mawiał klasyk ”panie jak tu żyć”…

Rozumiem, że perspektywa sowitej prowizji na poziomie 10 czy 20 tysięcy euro za 1MW, gdzie często projekty są duże i powyżej 10 czy 20MW (a nawet takie po 100 czy 200 MW lub całe sprzedawane portfolio) to mocno kusząca wizja. Ale ale… Panie i Panowie trzymajcie dozę profesjonalizmu…

Kolejnym rekordem był pośrednik, który jechał do Nas specjalnie ze Szczecina (do Częstochowy). Chciał sprzedać Nam ”rewelacyjne” jego zdaniem i już wybudowane farmy fotowoltaiczne. I zaiste farmy były i są rewelacyjne bo to akurat te Nasze, które kupiliśmy kilka miesięcy wcześniej. Nie ważne, że my ich nawet nie chcieliśmy sprzedać albo że ktoś wymyślił za nie kosmiczną cenę (pewnie przez tą absolutną rewelacyjność:P). Pośrednik twierdził również, że doskonale zna właściciela i jest z nim ”po słowie”.

Cała branża OZE doskonale wie, jak działa znaczna część pośrednik a mimo to proceder trwa w najlepsze. Tracą zazwyczaj klienci nie branżowi zrażeni takim działaniem lub umowy, które przez pośredników w ogóle nie dochodzą do skutku.

Jak można z tym walczyć?

Na temat zakupu projektów farm fotowoltaicznych rozmawiajcie przede wszystkim z właścicielem lub z pośrednikiem, która ma umowę na wyłączność w obsłudze danego projektu. Korzystajcie również ze sprawdzonych firm zajmujących się due diligence lub po prostu firm budujących farmy fotowoltaiczne. Główni Wykonawcy najczęściej dobrze wiedzą skąd można kupić dobre jakościowo projekty farm fotowoltaicznych. Sami je w końcu budują!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych czyli co może ”schrzanić” pośrednik….”

  1. Dobrych pośredników ze świecą szukać… Sprzedają coś nie mając czesto pojęcia co. Aż czasem chciałobby się powiedzieć, żeby się doszkolili zamiast popychać kocopoły.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895