Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Gdzie oddać stare panele fotowoltaiczne – organizujemy odbiór z kilku farm!

Gdzie oddać stare panele fotowoltaiczne – organizujemy odbiór z kilku farm!

Zarówno hurtownie, firmy instalatorskie jak i Generalni Wykonawcy wcześniej czy później muszą się zmierzyć z odpadami powstałymi z modułów fotowoltaicznych. Większość z nich zastanawia się gdzie oddać stare panele lub uszkodzone moduły.

BDO – Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami

Jak już wielokrotnie informowaliśmy w naszych wpisach panele fotowoltaiczne są zaliczane do grupy sprzętu wielkogabarytowego. W związku z tym podlegają specjalnym przepisom odnośnie ich utylizacji. Dlatego też, nie można ich wyrzucić do zwykłego kontenera, ani do pojemników zbiórki selektywnej. Unijne dyrektywy wprost określają, że recykling modułów fotowoltaicznych mogą prowadzić jedynie wyspecjalizowane firmy.

Gdzie oddać stare panele – Utylizacja paneli z farm fotowoltaicznych

Jedna z większych firm na polskim rynku w przeciągu tego roku powiększyła portfolio swoich elektrowni słonecznych o kolejne kilkanaście megawatów. W trakcie ich powstawania część modułów uległa uszkodzeniu. W związku z tym otrzymaliśmy zlecenie na odbiór uszkodzonych paneli z kilku lokalizacji. Jak się okazało sumarycznie do zebrania z terenu całej Polski mieliśmy ponad 200 sztuk. Czyli łącznie jest to około 4,5 tony złomu fotowoltaicznego. Główne powody ich utylizacji to szkody montażowe i transportowe.

Po załatwieniu wszelkich formalności mogliśmy przystąpić do realizacji zlecenia. W związku z tym, że było to kilka lokalizacji transport odbywał się na 3 tury.

  1. Pierwsze auto pojechało odebrać panele z farmy koło Białegostoku w woj. podlaskim.
  2. Drugie zbierało moduły z terenu woj. wielkopolskiego z kilku elektrowni.
  3. Trzeci z kolei przewoził panele z woj. dolnośląskiego.

Wszystkie transporty skoordynowaliśmy, tak aby Panowie z ekipy nie przyjeżdżali na bazę w jednym czasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie utworzyły się „korki” na magazynie i cały fotowoltaiczny złom trafił na magazyn. Następnie zepsute panele poddaliśmy recyklingowi. Potem zleceniodawcy wystawiliśmy KPO czyli Kartę Przekazania Odpadu.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895