Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Serwis instalacji fotowoltaicznej – sprawdzamy fotowoltaikę w Częstochowie

Serwis instalacji fotowoltaicznej – sprawdzamy fotowoltaikę w Częstochowie

Regularne przeglądy instalacji fotowoltaicznych to nie tylko sprawdzenie i sporządzenie raportu. Jak wynika z naszego doświadczenia, część systemów solarnych wymaga również wykonania napraw. Serwis instalacji fotowoltaicznej polega również na identyfikowaniu potencjalnego problemu zanim dojdzie do awarii.

Serwis instalacji – 2 letnia mikroinstalacja na budynku gospodarczym

Choć wydawać by się mogło, że zaledwie 2 letnia instalacja fotowoltaiczna nie powinna przysparzać problemów, to jednak rzeczywistość okazuję się być zupełnie inna.

W Częstochowie, mieście położonym w województwie śląskim, a konkretniej w dzielnicy Raków na jednym z budynków gospodarczych znajduje się kilowatowa instalacja.

Firma, która montowała cały system już nie istnieje, dlatego też w momencie gdy „coś” zaczęło być nie tak właściciel się z Nami skontaktował.

Do naszych zadań należało:

  1. Kontrola stanu technicznego. Czyli sprawdzanie stanu technicznego elementów instalacji, takich jak połączenia elektryczne, mocowania, przewody i inne. Upewnienie się, że wszystkie połączenia są stabilne i nie występują żadne luźne połączenia. A także sprawdzenie stanu w jakim znajduje się konstrukcja, na której zmontowane są panele.
  2. Kontrola izolacji elektrycznej. Oznacza to kontrolę izolacji elektrycznej i bezpieczeństwa systemu, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z przeciekami prądu czy zwarciami.
  3. Kontrola stanu modułów fotowoltaicznych. Czyli sprawdzenie modułów pod kątem pęknięć, montażu na konstrukcji oraz stanu zabrudzenia.
Serwis instalacji

Serwis

Tak jak, już zazwyczaj rozpoczynamy nasza pracę rano. Zaczynamy od oględzin, czyli wizualnego sprawdzenia wyglądu elektrowni. Oglądamy panele, falownik oraz konstrukcję. Zgodnie z kartą katalogową zarówno konstrukcji, jak i paneli sprawdzamy sposób montażu. Następnie sprawdziliśmy kable, czy po pierwsze są zamontowane poprawnie i po drugie czy nie ma na nich przetarć.

Kolejnym naszym krokiem były pomiary strony DC i AC. Jak zawsze nasza ekipa wykonała je sprawnie i dokładnie.

I można by sądzić, że to już koniec i powrót na bazę celem sporządzenia raportu, ale…

W tejże instalacji na miejscu należało wykonać zabezpieczenie dziur, które powstały na dachu wskutek przykręcania konstrukcji do poszycia. Uszczelnienie w trzech miejscach zapobiegnie przeciekaniu dachu. Ekipa musiała również poprawić ustawienia na falowniku, gdyż nie były poprawne i przywrócić łączność inwertera. Falownik Huawei, produkt jednego z wiodących producentów, utracił łączność wskutek zmiany dostawcy internetu i zmiany rutera.

Panele, również jednego z wiodących producentów komponentów, nie wykazały żadnych uchybień. Jedyna uwaga, aczkolwiek bardzo ważna, to licznie zabrudzenia, głównie ptasie odchody.

Raport końcowy

Po skończonej pracy, wykonaniu niezbędnych poprawek nasza ekipa wróciła na bazę i sporządziła raport końcowy. W nim wskazała, że instalacja fotowoltaiczna wymaga regularnych przeglądów, kontroli szczelności dachu oraz mycia modułów.

Serwis instalacji fotowoltaicznej – sprawdzamy fotowoltaikę w Częstochowie Wyniki kontroli – raport końcowy:

Lokalizacja: województwo ślaskie, Częstochowa

Dane PV: Instalacja fotowoltaiczna o mocy ok 10 kWp

Opis: Panele JinKo, falownik Huawei.

Miejsce zamontowania: dach.

Wynik: Elektrownia pozytywnie przeszła przegląd. Nie wykryto nieprawidłowości w działaniu systemów, natomiast instalacje wymagały wyczyszczenia modułów, ponieważ znajdują się na nich licznie umiejscowione ptasie odchody. Dach w 3 miejscach wymagał uszczelnienia, falownik wymagał przywrócenia łączności.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

+48 797 897 895