Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Jak przygotować instalację fotowoltaiczną do zimy?

Jak przygotować instalację fotowoltaiczną do zimy?

Choć dopiero parę dni temu rozpoczęła się jesień warto już dziś pomyśleć o nadchodzącej zimie.

W Polsce jest kilkaset tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Sam Tauron podaje, że ma przyłączonych już ponad czterysta tysięcy instalacji. Każda z nich stanowi instalację elektryczną a więc warto o nią w odpowiedni sposób zadbać.

Jak przygotować instalację fotowoltaiczną do zimy – porady.

W pierwszej kolejności należy zacząć od sprawdzenia jej stanu technicznego. Skontrolować powinniśmy stan konstrukcji oraz stan kabli. Dokładanie obejrzeć moduły fotowoltaiczne, czy nie ma na nich widocznych pęknięć. Jeśli takowe występują obowiązkowo i niezwłocznie wymienić. Natomiast jeżeli podejrzewacie, że instalacja produkuje za mało można ją zbadać również kamerą termowizyjną. Badanie kamerą termowizyjną warto przeprowadzić raz w roku, tak aby na wczesnym etapie móc wykrywać potencjalne awarie. Mikropęknięcia, hotspoty czy zacienienia, które w konsekwencji mogą prowadzić do problemów.

Jak przygotować instalację do zimy?

Samo sprawdzenie wizualne instalacji to już duży krok w kierunku przygotowań do zimy. Nie mniej jednak istotne są również pomiary instalacji – strony DC i AC, które przeprowadzają profesjonalne firmy w ramach świadczonych usług.

Serwis instalacji fotowoltaicznych

Zlecenie sprawdzenia kondycji systemu fotowoltaicznego sprawdzonej i doświadczonej firmie może przynieść za sobą tylko korzyści. Po pierwsze, mamy pewność co do jakości świadczonych usług. Po drugie, nasza elektrownia przejdzie gruntowne sprawdzenie, dzięki któremu na wczesnym etapie wykryjemy potencjalne usterki bądź też potwierdzi, że takich usterek nie ma. I jedno i drugie rozwiązanie są dla Nas optymalne ponieważ bezpieczeństwo w użytkowaniu instalacji jest priorytetem dla naszego zdrowia, życia i mienia.

Jak przygotować instalację fotowoltaiczną do zimy? – Zalecenia

Jeśli w raporcie pokontrolnym pojawia się informacja o poprawie jakiegokolwiek komponentu należy to bezzwłocznie zrobić.

Dodatkowo, zgodnie z zaleceniami zarówno producentów jak i instytucji zajmujących się tematyką wpływu zanieczyszczeń na pracę modułów fotowoltaicznych, panele należy jesienią umyć.

mycie paneli

Częstotliwość czyszczenia modułów fotowoltaicznych zależy od miejsca ich zamontowania, otaczającego środowiska a także od ich stopnia nachylenia.

Jeśli przed zimą zlecicie serwis oraz mycie paneli fotowoltaicznych na swojej elektrowni to będziecie mogli powiedzieć, że jesteście w pełni przygotowani na zimę!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895