Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

”HOT SPOTS” a recykling paneli fotowoltaicznych!

Hot spots a recykling paneli fotowoltaicznych?

CZY TAKA WADA WYKLUCZA PANEL FOTOWOLTAICZNY?

„HOT SPOTS” czyli tzw. gorące punkty to już jedna z poważniejszych wad, które znajdujemy w panelach fotowoltaicznych i znacząco przyczynia się do degradacji ogniw słonecznych. W skrajnych przypadkach wady takie, mogą doprowadzić nawet do zapalenia się folii tedlar PVF (polifluorek winylu) czyli plecków modułu i całego panelu fotowoltaicznego. Są jednak często widoczne gołym okiem a badanie termowizyjna jasno potrafi wskazać ich obecność.

Jaki jest efekt hot spot’ów?

Efekt tzw. ”gorącego punktu” (hot spots) występuje, gdy panel fotowoltaiczny jest zacieniony, a prąd nie może płynąć wokół słabszych ogniw. Ostatecznie prąd skupi się w kilku ogniwach, powodując ich przegrzanie i potencjalnie stopienie. Efekt ”gorącego punktu” jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii modułów fotowoltaicznych lub zagrożenia pożarowego na instalacjach fotowoltaicznych. Dlatego przy projektowaniu systemów fotowoltaicznych bardzo ważne jest stosowanie diod bocznikujących, aby zapewnić przepływ prądu wokół słabych ogniw. Wtedy też efekty zacienienia są zminimalizowane w różnych warunkach środowiskowych.

Hot spot’y są nadal dość powszechne we współczesnych modułach fotowoltaicznych i przewiduje się, że ten scenariusz będzie się utrzymywał. Technologia modułów fotowoltaicznych ewoluuje w kierunku cieńszych płytek, które są podatne na tworzenie się mikropęknięć podczas procesów produkcji, transportu i instalacji.

Jak powstają ”gorące punkty” (hot spots a recykling paneli fotowoltaicznych) na modułach fotowoltaicznych?

Kiedy cień jest rzucany na panel słoneczny, prąd nie jest równomiernie rozprowadzany we wszystkich ogniwach fotowoltaicznych. Słabe komórki znajdujące się w cieniu będą pobierać prąd z funkcjonujących ogniw krzemowych. To rozpraszanie mocy objawia się oczywiście jako ciepło. Jeśli odwrotna polaryzacja przekracza napięcie przebicia ogniwa, ogniwo cierpi z powodu podwyższonej temperatury i wpływa na otaczające je ogniwa. Ten stan prowadzi do stresu termicznego i ostatecznie właśnie do ”gorących punktów” czyli hot spot’ów. Te natomiast powodują nagrzewanie sąsiednich ogniw i powodują znaczny spadek mocy wyjściowej.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895