Czy pęknięte szkło na panelu fotowoltaicznym oznacza, że nie może on nam już służyć?
W tym przypadku mamy kilka zmiennych ale jeśli nastąpiła delaminacja folii połączona ze strzaskanym szkłem, trzeba panel fotowoltaicznych oddać do recyklingu!!!
Pęknięcia szkła sprawiają, że panel fotowoltaiczny jest niezwykle podatny na uszkodzenia atmosferyczne. Szkło hartowane, umieszczone na froncie modułu, stanowi pierwszą linię obrony przed takimi czynnikami atmosferycznymi i fizycznymi jak deszcz, temperatura, mróz, kurz, grad, para wodna.
Co powoduje pęknięte szkło na panelu fotowoltaicznym i jak właściwie ocenić co z takim uszkodzonym modułem zrobić?
Pęknięte szkło na modułach pv to również spory spadek w produkcji energii związany z zaburzeniami w procesie fotowoltaicznym. Z czasem poprzez pęknięcia na powierzchnie folii EVA (często w procesie tłuczenia się szkła sama folia zostaje również uszkodzona) woda lub para wodna dostają się na powierzchnie krzemu. Następuje delaminacja i sprawność panelu fotowoltaicznego spada coraz bardziej. Wtedy sam moduł nadaje się już tylko do recyklingu paneli fotowoltaicznych i zazwyczaj trafia właśnie do Nas!
Czy panele fotowoltaiczne z potłuczonym szkłem na ich powierzchni można naprawić?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Z Naszego doświadczenia jako firmy specjalizującej się w recyklingu paneli fotowoltaicznych trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Czy podczas rozbicia szyby doszło również do uszkodzenia ogniw krzemowych chronionych przez tą szybę? Jeśli tak to w jakim stopniu? Czy poprzez rozbitą taflę szkła przedostała się już woda lub para wodna? Czy widać uszkodzenia na powierzchni folii zabezpieczającej tabliczki krzemowe?
Odpowiedź na powyższe pytanie zdeterminuje co możemy zrobić z potłuczonym panelem fotowoltaicznym. W teorii można zabezpieczyć powierzchnię szkła specjalnym lakierem przepuszczającym światło a stanowiącym barierę dla wody i pary wodnej. Metoda ta jednak nie zawsze daje długotrwałe efekty i jest mało efektywna przy dużej ilości zniszczonych modułów fotowoltaicznych. Stąd jak widzicie problem jest bardziej złożony i nie można jasno odpowiedzieć czy panele fotowoltaiczne z potłuczonym szkłem można naprawiać.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!