Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej 1MW?

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej 1MW?

Sporo na Naszym blogu piszemy o elektrowniach fotowoltaicznych, o tym jak zacząć inwestycję w fotowoltaikę oraz o plusach i ryzykach. Za każdym razem jednak trzeba ”wykonać” matematykę i policzyć kiedy zainwestowane w farmę fotowoltaiczną środki się Nam zwrócą.

W tym wpisie przyjrzymy się inwestycji w elektrownię o mocy 1MW. Zerkniemy na koszty i ich składowe oraz na potencjale możliwości zarabiania i czas zwrotu poniesionych wydatków. Poza tym ocenimy również rynkową wartość takiej inwestycji. Wszystko to skrótowo, realistycznie i obrazowo. Dzięki temu zrozumiale dla ”świeżaków” jak i dla profesjonalistów. Moim wyliczeniom towarzyszą pewne uogólnienia i uśrednienia a każdy projekt należy traktować osobno i przeprowadzić właściwe due diligence finansowe, techniczne i prawne.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej 1MW? Zerknijcie na poniższe wyliczenia, które zaraz sobie dokładniej omówimy.

  1. Koszt budowy oszacowaliśmy na 4,75 mln złotych. W jego skład wchodzi również zakup projektu elektrowni fotowoltaicznej w fazie RTB (czyli gotowy do budowy). Pamiętajcie, że koszt ten jest lekko zawyżony. Ma na niego wpływ bardzo wiele czynników, głównie technicznych związanych na przykład z odległością do punktu przyłączeniowego, itd.
  2. W tym modelu uśredniliśmy również nasłonecznienie terenu, gdzie znajduje się przykładowa farma fotowoltaiczna stąd produkcja roczna na poziomie 1050MWh. Oczywiście na terenie Polski znaleźć można dużo lepiej nasłonecznione projekty elektrowni fotowoltaicznych a co za tym idzie zysk z całej inwestycji będzie sporo wyższy.
  3. Postanowiliśmy sprzedawać wyprodukowaną na farmie fotowoltaicznej energię w kontrakcie PPA i uśredniliśmy jego wartość na 650zł za 1MWh. Oczywiście historycznie były do uzyskania również dużo wyższe kontrakty PPA ale ostrożnie i raczej zachowawczo ustawiliśmy taką wysokość.
  4. Roczne koszty to oczywiście dzierżawa gruntów pod farmę. Obecnie standard to (rok 2023) między 14 a 18 tysięcy złotych za 1ha ziemi. Dobre ubezpieczenie 1MW elektrowni (szkody i utraty uzysków związanych ze szkodami) to około 8 tysięcy złotych. Podatek (jeśli nie przekroczymy małego CIT) to 9%. Z innych kosztów nie uwzględniliśmy księgowości (zazwyczaj inwestycja jest w spółce celowej), zarządu i biura firmy celowej. Te jednak aspekty zazwyczaj obsługuje bezpośrednio inwestor i jego księgowość i nie stanowi to odrębnego kosztu. Nie ”tworzyliśmy” również żadnych sztucznych kosztów czy księgowości kreatywnej służącej zaniżeniu podstawy opodatkowania. Model ma być prosty i jasno pokazywać ile w spółce ”zostaje”.
  5. Przychód, dochód, zysk i czas zwrotu widzicie w kolumnach na dole. W bocznej kolumnie podałem Wam również jak skraca się czas zwrotu przy kontrakcie PPA na 700 lub na 750 zł. Niektórzy z Was mogą się zastanawiać jak ten czas zwrotu zmieni się jeśli budujemy na dźwigni finansowej i używamy stosunkowo drogiego obecnie pieniądza czyli kredytu. Oczywiście okres zwrotu się wydłuża i wynosi trochę poniżej 10 lat.

Jaka jest wartość wybudowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1MW?

Średnia cena transakcyjna tego co my sprzedajemy to około 1,1mln euro. Kto obecnie kupuje? Rynek mimo, że wciąż się rozwija zaczyna się również konsolidować. Kupują średni i duzi gracze ”dospawani” do taniego pieniądza, fundusze inwestycyjne, spółki państwowe. Jeśli farma fotowoltaiczna jest dobrze wykonana, w spółce celowej, i posiada solidny kontrakt PPA dość szybko ma szansę znaleźć nabywcę. Jeśli oczywiście chcielibyście zwolnić swój kapitał przed okresem zwrotu.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej 1MW?”

  1. Czy trudno jest obecnie otrzymać finansowanie do budowy farmy fotowoltaicznej? Posiadam środki na około 30 lub 40% z kim od Państwa mogę o tym porozmawiać? Pzdr

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895