Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Inteligentny licznik w każdym domu

Inteligentny licznik w każdym domu

Tauron Dystrybucja planuje do końca 2025 roku zainstalować u swoich klientów ponad 1 milion inteligentnych liczników energii elektrycznej (VOC).

Wprowadzenie tego nowoczesnego rozwiązania umożliwia korzystanie z dynamicznych planów taryfowych i ułatwia przedsiębiorstwom energetycznym gromadzenie danych licznikowych.  Tauron podkreśla, że ​​inteligentne liczniki są kluczowym elementem inteligentnych sieci energetycznych.

Monitoring zużycia energii. Inteligentny licznik w każdym domu.

Dzięki nowym inteligentnym licznikom klienci Tauronu mogą automatycznie uzyskać realny odczyt swojego zużycia energii. Dzięki temu możesz dokładnie kontrolować i planować zużycie energii.  Aplikacja eLicznik umożliwia analizę zużycia energii elektrycznej w wybranym okresie i porównanie zużycia z wartościami średnimi. Dodatkowo każdy odbiorca może ustawić cel zużycia energii i otrzymać powiadomienie w przypadku jego przekroczenia. Inteligentne liczniki umożliwiają także operatorom automatyczne otrzymywanie danych o działaniu sieci.

Zdalny odczyt liczników w sieci dystrybucyjnej Tauron

Tauron Dystrybucja  aktywnie wdraża inteligentne liczniki. Do końca 2023 roku liczniki zdalnego odczytu zainstalowano już u ponad 1,14 mln klientów Tauronu. Stanowi to około 19% klientów tego sprzedawcy. W ubiegłym roku inteligentne liczniki instalowali zarówno nowi klienci, jak i prosumenci, czyli osoby wytwarzające samodzielnie energię elektryczną. Do końca 2025 roku w sieci Tauron Dystrybucja ma działać około 2,1 mln inteligentnych liczników, co oznacza, że ​​ponad 35% klientów będzie mogło efektywniej wykorzystywać energię elektryczną. W dłuższej perspektywie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w Polsce będą musieli do 2031 roku zainstalować liczniki ze zdalnym odczytem.

Proces wymiany liczników. Inteligentny licznik w każdym domu.

W ramach Programu Pilotażowego Inteligentne Miasto Wrocław Tauron wymieni liczniki na modele inteligentne. Wrocław i Wałbrzych to obszary, w których wymieniono większość liczników. Pierwsze liczniki do zdalnego odczytu zainstalowano w 2014 roku, w konsekwencji ze względu na ośmioletni okres legalizacji konieczna będzie ich wymiana na nowy sprzęt. Wymiany liczników dokonują upoważnieni przedstawiciele Tauron Dystrybucja (zarówno pracownicy spółki, jak i podwykonawcy). Klienci nie muszą być obecni podczas wymiany, chyba że system pomiarowy znajduje się w domu. Wszyscy monterzy posiadają  identyfikatory.

Bezpieczeństwo i oszczędność energii

Głównym celem Tauron Dystrybucji jest automatyzacja procesu zbierania danych pomiarowych i eliminacja konieczności przydzielania pracowników do odczytu urządzeń. Inteligentne liczniki pozwalają na oszczędności i usprawniają proces rozliczeń. Co więcej, dzięki inteligentnej infrastrukturze pomiarowej można monitorować jakość energii i śledzić wszystkie zdarzenia w sieci energetycznej. Pozwala to na szybką reakcję na próby ingerencji w system pomiarowy. Inteligentne liczniki zapewniają także zwiększone bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i prawidłową pracę sieci elektroenergetycznej.

Tauron Dystrybucja koncentruje się na wprowadzeniu inteligentnych liczników energii elektrycznej. Wprowadzenie tego nowoczesnego rozwiązania umożliwi klientom  kontrolę i planowanie zużycia energii, a operatorom  automatyczne zbieranie danych pomiarowych. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa ciągłości zasilania i prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Inteligentne liczniki są kluczowym elementem inteligentnych sieci energetycznych, a ich wdrażanie przyspiesza Tauron Dystrybucja.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895