Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Inwestycja w OZE – od wyboru projektu aż po budowę

Inwestycja w OZE to w ostatnich latach jedna z metod na ulokowanie środków. Inwestor, który chce zakupić projekt farmy fotowoltaicznej musi być przygotowany na wydatek rzędu 160 tys euro za każdy 1 MW.

Klienci, którzy się do Nas zgłaszają zazwyczaj są „zieloni” w kwestii OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Nie inaczej było i tym razem. Nasz zleceniodawca posiadał środki, które chciał przeznaczyć na inwestycję. Długoterminową, opłacalną a przede wszystkim wpisującą się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Jaki projekt wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Jaki schemat działania przybrać? No i oczywiście jak przeprowadzić proces zakupu projektu farmy fotowoltaicznej bez błędów?

Inwestycja w OZE – wybór projektu

Na rynku dostępnych jest wiele projektów. Są one o różnych mocach, lokalizacjach oraz cenach. Nasz klient miał określony budżet, w którym zawierały się środki na zakup projektu oraz budowę elektrowni. To główne wytyczne, którymi się kierował. Lokalizacja miała dla niego mniejsze znaczenie.

Farma fotowoltaiczna

Przewidziane fundusze pozwalały na zainwestowanie w farmę o mocy pomiędzy 350 a 450 kWp. W krótkim czasie znaleźliśmy kilka propozycji, które przedstawiliśmy Klientowi. Wstępny wybór padł na 3 lokalizacje, głównie ze względu na odległość od siedziby głównej firmy inwestora. Po wskazaniu wybranych projektów, każdy z nich poddaliśmy Due Diligence, aby sprawdzić czy nie ma w nich żadnych „czerwonych flag”. Projekt, który uzyskał naszą rekomendację znajduje się w woj. łódzkim. Teren obsługiwany jest przez PGE, umowa przyłączeniowa została podpisana a termin przyłączenia farmy do sieci został określony na II kwartał 2024 roku. Więc jest on bezpieczny pod kątem przeprowadzenia jego budowy. Działka, na której ma być zlokalizowana farma nie była dzierżawiona, a należała do właściciela projektu, więc zakup projektu wiązał się z zakupem działki. Przyszła farma fotowoltaiczna będzie miała moc niecałych 400 kWp. Na komponenty składają się panele RISEN 650Wp bifacjalne oraz falowniki HUAWEI SUN2000-185KTL-H1.

Zakup projektu – cesje dokumentacji

Po zakupie ziemi i projektu przeprowadziliśmy dla klienta cesje dokumentacji. A więc rozpoczynając od warunków przyłączeniowych a skończywszy na pozwoleniu na budowę. Pełen proces uzyskiwania cesji zajął około 3 miesięcy. Dlatego po uzyskaniu wszelkich dokumentów klient mógł przystąpić do przygotowań do rozpoczęcia budowy. Pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia budowy jest wybór firmy, która będzie realizowała budowę. Następnym zaś przygotowanie harmonogramu budowy, łącznie z uwzględnieniem terminów zamówienia i dostaw komponentów. Finalnie otworzenie dziennika budowy.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895