Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Tauron rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej w formule Cable pooling

Tauron rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej w formule Cable pooling – PV Postomino.

Co oznacz formuła Cable pooling? Czy takie rozwiązania są korzystne? Jakiej mocy będzie budowana przez Tauron elektrownia słoneczna?

Formuła Cable pooling – co oznacza?

Formuła Cable pooling jest to rozwiązanie polegające na podłączeniu minimum dwóch rodzajów Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) do tego samego przyłącza.

Pierwszą inwestycję w tej formule będzie realizował Tauron. Dzięki przyłączeniu elektrowni słonecznej o nazwie PV Postomino do istniejącej już farmy wiatrakowej w miejscowości Marszewo. W Marszewie obecnie jest zainstalowanych 50 turbin wiatrowych o łącznej mocy 100 MW. Elektrownia wiatrowa powstała w 2013 roku, a następnie w 2015 roku została rozbudowana. Dlatego na chwilę obecną jej produkcja pozwala na zaspokojenie potrzeb ponad 120 tys gospodarstw domowych.

Tauron wybuduje PV Postomino na terenie gminy Postomino, w województwie zachodniopomorskim. Łączna, planowana, całkowita moc elektrowni to 90 MW. Składać się na nią będzie ponad 135 tysięcy sztuk modułów fotowoltaicznych o mocy jednostkowej 655 Wp każdy. Jak podaje TAURON na swojej oficjalnej stronie pozwoli to na zasilenie ponad 46 tysięcy gospodarstw domowych. Za chwilę zacznie się budowa I etapu obejmującego powstanie 80 MW, a następnie do połowy 2024 roku wykonawca rozpocznie budowę pozostałych 10 MW.

Jak czytamy na stronie Taurona:

„- Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym TAURONA po 2030 roku. Łącznie z farmą Postomino w budowie mamy trzy farmy  fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON – Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji – dodaje prezes TAURONA.”

Tauron rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej – jakie będą kolejne?

Oprócz PV Postomino w planach są jeszcze następujące farmy fotowoltaiczne, a więc:

  1. Proszówek o mocy 55 MW.
  2. Rozbudowa istniejącej elektrowni fotowoltaicznej w Mysłowicach, czyli kolejne 60 MW.

Są to oczywiście plany na tą chwilę. W swoich zasobach Tauron posiada już elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 417 MW, następnie elektrownie wodne o łącznej mocy 133 MW, a na ostatek elektrownie fotowoltaiczne o mocy 56 MW.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895