Jak działa fotowoltaika zimą?
Jak działa fotowoltaika? W jaki sposób z promieni słonecznych powstaje prąd? Jakie warunki są optymalne do najwydajniejszego działania systemu solarnego? I w końcu czy fotowoltaika będzie działała zimą?
Zasada działania fotowoltaiki
Najprościej mówiąc, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne, wytwarzamy prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Zjawisko odkrył i opisał w 1839 roku francuski fizyk Edmond Becquerel. Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych są krystaliczne wafle krzemowe. To właśnie z nich powstają panele fotowoltaiczne. Na świecie są różni producenci modułów, a wśród nich znajdują się m.in. JinKo, JaSolar czy Astronergy.
Do działania instalacji fotowoltaicznej jest potrzeby również falownik. Falowniki, zwane również inwerterami, są to urządzenia, które zmieniają prąd stały (ang. direct current, DC) na prąd zmienny (ang. alternating current, AC). Panele fotowoltaiczne „przyjmują” promienie słoneczne, następnie wytwarzają prąd stały, który jest podawany kablem solarnym do falownika. Dzięki temu w inwerterze następuje przetworzenie prądu stałego na prąd przemienny. Prąd przemienny, czyli taki, który mamy w gniazdkach domowych.
Jak działa fotowoltaika zimą?
Oczywiście instalacja słoneczna działa o każdej porze roku. Jednak zimą, głównie ze względu na długość dnia, produkcja prądu jest mniejsza niż latem. Natomiast, wbrew powszechnej opinii, zimno wcale nie pogarsza wydajności modułów fotowoltaicznych. Jest wręcz na odwrót! Instalacja fotowoltaiczna najlepiej produkuje prąd w dni słoneczne i mroźne. Dlaczego? Niższe temperatury sprawiają, że panele fotowoltaiczne się nie przegrzewają co wpływa na poziom produkcji. Dlatego, w okresie zimowym moduły mogą produkować spore ilości prądu. Jednak, przez to, że w okresie zimowym słońce późno wschodzi a wcześnie zachodzi, godzin słonecznych jest o wiele mniej niż latem.
Podsumowanie:
Każda instalacja fotowoltaiczna, czy to mała, duża czy farma, produkuje w każdej porze roku. Oczywiście im dłużej promienie słoneczne padają na moduły tym więcej prądu system może wytworzyć. Dlatego zimą produkcja jest mniejsza, ale przy bezchmurnym niebie ilość wytworzonego prądu może zaskoczyć użytkownika.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Czy poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!