Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Pęknięcia na modułach fotowoltaicznych- zabieramy panele na recykling z Białegostoku

Pęknięcia na modułach fotowoltaicznych, to uszkodzenia powierzchni modułów fotowoltaicznych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na działanie całej elektrowni.

Jak powstają pęknięcia na panelach fotowoltaicznych? Jaki wpływ mają na prawidłowe funkcjonowanie elektrowni słonecznej?
Z takimi pytaniami mierzył się nasz klient, który po przeprowadzonym przeglądzie swoich kilku farm w raporcie otrzymał informację o zniszczonych panelach.

Pęknięcia na modułach fotowoltaicznych

Pęknięcia na modułach fotowoltaicznych

Na powierzchni paneli pojawiła się „pajęczyna”, czyli pęknięcie punktowe rozchodzące się od środka na zewnątrz. Takie pęknięcia mogą pojawiać się na panelach z kilku przyczyn:

  1. Nieprawidłowy montaż, czyli niewłaściwe zamocowanie modułów na konstrukcji.
  2. Uszkodzenia w transporcie, czyli niewłaściwe zabezpieczenie lub ich ułożenie.
  3. Zjawiska pogodowe, a więc grad, silny wiatr itp
  4. Mechaniczne uszkodzenia, celowe działanie (wandalizm) lub przypadkowe działanie (np. odprysk kamienia podczas koszenia)

Jako, że uszkodzenia modułów fotowoltaicznych znaczącą wpływają na poprawne działanie całego systemu decyzja klienta była oczywista. Panele należy wymienić a następnie oddać je na recykling!

Kilka dni wcześniej nad farmami przeszły silne opady deszczu z gradem a dodatkowo mocno wiało. W wyniku warunków atmosferycznych blisko 70 paneli z z prawie 5 400 sztuk na 3 farmach fotowoltaicznych (każda o mocy prawie 1 MW) uległo zniszczeniu. Panele bifacjane JinKo Solar o mocy pojedynczego modułu 560 Wp.

Zbieramy panele do recyklingu z farm fotowoltaicznych z Białegostoku

Elektrownie słoneczne zlokalizowane w pobliżu Białegostoku, w województwie podlaskim. Panele czekały na Nas zaraz przy bramie wjazdowej na farmę, więc wystarczyło poczekać chwilę na pracownika klienta, żeby Nam otworzył obiekt. Moduły leżały ułożone jeden na drugim blisko trafostacji, dlatego podjechaliśmy maksymalnie blisko budynku żeby usprawnić proces ładowania fotowoltaicznego złomu do auta. Po zakończeniu pakowania panowie mogli wracać na bazę i rozładować panele, aby kolejna ekipa zajęła się ich recyklingiem.

Pęknięcia na modułach fotowoltaicznych- zabieramy panele na recykling z Białegostoku – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: okolice Białegostoku, województwo podlaskie
Moduły fotowoltaiczne: około 70 sztuk, JinKo 560 Wp, bifacial
Powód uszkodzenia: warunki atmosferyczne, silny wiatr oraz opady deszczu z gradem

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895