Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie farmy fotowoltaicznej

Czy mycie farmy fotowoltaicznej ma wpływ na Wasze zyski z elektrowni?

Co może spowodować zaburzenia w produkcji energii na Waszych elektrowniach fotowoltaicznych? Zdecydowanie jednym z głównych czynników, obok uszkodzeń mechanicznych, jest osadzający się na panelach fotowoltaicznych brud!

Mycie farmy fotowoltaicznej to dość ważny, choć często pomijany, aspekt SERWISOWANIA!

Jeśli spadki w uzysku potrafią sięgać nawet 25% to zdecydowanie warto zainwestować w usługę czyszczenie modułów fotowoltaicznych na terenie Waszej elektrowni fotowoltaicznej! Po pierwsze podwyższamy uzyski a po drugie przedłużamy okres funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Nie ulegają one tak szybkiej degradacji, spowodowanej zabrudzeniami! Brud osadzający się na szkle paneli fotowoltaicznych i zalegający tam przez dłuższe okresy czasu staje się dość trudny do usunięcia. Dochodzi również do wypłukiwania i utleniania się silikonu, zabezpieczającego przestrzeń między ramą aluminiową a taflą hartowanego szkła!

Jak wykonywana jest usługa czyszczenia elektrowni fotowoltaicznej?

W zależności wielkości, położenia i innych czynników środowiskowych usługa będzie wykonywana ręcznie lub przy użyciu ramion lub robotów myjących moduły fotowoltaiczne. Zawsze używać należy wody demineralizowanej, która sama w sobie ma duże właściwości czyszczące. Nie pozostawia ona smug na powierzchni szkła. Na farmach fotowoltaicznych powyżej 3 lub 4 MW używać powinno się automatycznych ramion myjących lub samobieżnych robotów myjących panele fotowoltaicznych. Koszt mycia tak dużych instalacji fotowoltaicznych zestawami ręcznymi byłby zupełnie nieopłacalny. Często jedna poprawki czystościowe, nawet na dużych farmach, wykonuje się właśnie przy użyciu takich zestawów.

Zarówno ramiona myjące panele fotowoltaiczne lub całe komplety czyli ciągnik i myjka, jak i samobieżne roboty czyszczące mają swoje plusy i minusy.

Metoda czyszczenia modułów fotowoltaicznych zawsze jest do wielkości i budowy samej farmy fotowoltaicznej. Szerokości między rzędami paneli, rodzajem gruntu na którym farma jest postawiona, kąt zbocza. To kilka czynników mających wpływ na wybór metody mycia. Oba jednak rozwiązania czyli ramie myjące panele fotowoltaiczne oraz roboty czyszczące są bardzo szybkimi i wydajnymi metodami. Często wystarczy jeden operator obsługujący sprzęt. Dodatkowo zainstalowane na obu rozwiązaniach mobilne oświetlenie pozwala z łatwością wykonywać całą pracę również w nocy. Nie zakłócając tym samym działania farmy fotowoltaicznej podczas dnia!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895