Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Nadzór i monitoring, czyli Usługi O&M w praktyce

Nadzór i monitoring, czyli Usługi O&M w praktyce. Co to jest, na czym polega oraz czy warto? Właściciele farm fotowoltaicznych bardzo często zastanawiają się czy to w ogóle jest potrzebne? Jaki cel przyświeca korzystaniu z Usługi O&M?

Kiedy chcemy ulokować środki, naszym życzeniem jest aby inwestycja była opłacalna. Przede wszystkim interesuje nas stopa zwrotu i czas w jakim ten zwrot nastąpi. Jest to oczywistość. Kupując auto dbamy o nie. Jeździmy do mechanika, na przeglądy, na myjnię czy też z uwagą przyglądamy się każdemu niepokojącemu dźwiękowi jakie wydobywa z siebie nasz pojazd.

Inwestując w budowę farmy fotowoltaicznej lub zakup gotowej elektrowni słonecznej również powinniśmy dbać o każdy szczegół.

Elektrownia fotowoltaiczna ma na celu generować jak największe zyski dla właściciela. Produkuje prąd, który właściciel może sprzedać albo zużyć na potrzeby własne.

Nadzór i monitoring – o co chodzi?

Instalacja fotowoltaiczna, jaką jest elektrownia słoneczna, wymaga regularnych przeglądów oraz serwisów. Podczas przeglądów sprawdzany jest stan w jakim znajduje się farma, czyli konstrukcja, panele fotowoltaiczne, ogrodzenie, stan okablowania oraz system kamer CCTV. Serwisy są natomiast bardziej zaawansowanymi pracami na terenie elektrowni słonecznej. Wykonywane są pomiary strony DC oraz AC, kondycja trafostacji a także wykonywane są obloty dronem wyposażonym w kamerę termowizyjną. Każdy przegląd czy serwis kończy się raportem przekazywanym do rąk własnych właściciela. Rekomendowane są co najmniej 6 przeglądów i 1 serwis w ciągu roku. Natomiast na co dzień pracę farmy fotowoltaicznej monitorujemy przy użyciu SCADA, zaawansowanego narzędzia do stałej obserwacji elektrowni. Każda awaria lub potencjalne zagrożenie są natychmiast wychwytywane i przekazywane do serwisantów, tak aby mogli w porę podjąć interwencję. Dzięki ciągłemu monitoringowi pracy elektrowni można również sporządzać comiesięczne raporty. Dlatego właściciele farm fotowoltaicznych są na bieżąco z stanem swojej inwestycji.

Nadzór i monitoring

Ponadto dzięki stałemu nadzorowi oraz wcześniej sporządzonemu Planowi O&M w sposób skuteczny możemy zaplanować prace cleaningowe na farmie. Czyszczenie modułów fotowoltaicznych czy koszenie trawy. A warto w tym miejscu wspomnieć, że zarówno mycie paneli powinniśmy ściśle skoordynować z wcześniejszym usuwaniem zieleni na farmie.

Usługi O&M – czemu to tak ważne?

O wielu tych czynnościach trzeba pamiętać, a w razie awarii szybko reagować. Dlatego usługi O&M to rozwiązanie dla oczywistych potrzeb każdej farmy fotowoltaicznej.

Do szeregu już wymienionych składowych, dodamy jeszcze zarządzanie gwarancjami czy ubezpieczeniami. Warto wiedzieć i mieć kogoś kto za właściciela, który przecież na inne sprawy też na „głowie”, będzie mógł reprezentować inwestora przy ewentualnych naprawach czy wymianach gwarancyjnych. Tak samo, zresztą, jak i przy obsłudze procesów związanych z występowaniem do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895