Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Popękane panele fotowoltaiczne – odbiór modułów z farmy pod Wrocławiem

Popękane panele fotowoltaiczne – odbiór modułów z farmy pod Wrocławiem, w województwie dolnośląskim. Kiedy panele znajdujące się ne terenie elektrowni fotowoltaicznej zaczynają pękać to wcześniej czy później należy je wymienić.

Problem pękających paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych od jakiegoś czasu coraz częściej pojawia się w naszych polskich realiach. Głównie związany jest z panelami o dużej mocy, bifacjalnych. Moduły bifacjalne, czyli moduły obustronnie aktywne wykonane z wewnętrznymi, cienkimi warstwami amorficznego krzemu.

Popękane panele fotowoltaiczne

Otrzymaliśmy zgłoszenie od klienta, na którego farmie zostały zamontowane panele JinKo 545 Wp bifacjalne. Podczas przeglądu elektrowni pracownicy zauważyli pęknięcia na modułach. Dostrzeżone uszkodzenia mogli podzielić na 2 rodzaje. Pierwszym były podłużne pęknięcia od klemy do klemy, przebiegające przez całą powierzchnię modułu. Kolejnym natomiast cylindryczne, jajowate bez miejsca centralnego (takiego jakie powstaje wskutek uderzenia np. kamieniem). Technicy nie potrafili określić powodu powstania uszkodzenia. Wobec zauważonych zniszczeń właściciel postanowił wymienić panele na nowe. Farmę właściciel ubezpieczył po jej wybudowaniu a i przecież moduły jeszcze na gwarancji, ponieważ elektrownia funkcjonuje dopiero od 2 lat.

Uszkodzony panel

Warunkiem wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia, na poczet wymienionych paneli, jest otrzymanie zaświadczenia iż zniszczone moduły fotowoltaiczne oddaliśmy do recyklingu.

Jedziemy po panele na farmę

Paneli jak się okazało mieliśmy ponad 300 sztuk do odbioru. Panele nie były powyginane. Dlatego pracownicy naszego zleceniodawcy poukładali je na paletach. Na miejsce odbioru przybyliśmy wcześnie rano, tak aby sprawnie załadować fotowoltaiczny złom i na spokojnie móc wrócić na bazę. Jako, że odbieraliśmy moduły z farmy fotowoltaicznej, to musieliśmy zgrać się z pracownikami obsługującymi obiekt. Otworzyli nam bramę i rozbroili alarm, abyśmy mogli w ogóle wejść na teren elektrowni. Zgodnie z ustaleniami pracownicy pojawili się na farmie prawie równocześnie z nami, więc bez opóźnień przystąpiliśmy do ładowania palet na auto.

Prace załadunkowe poszły sprawnie, dlatego dość szybko mogliśmy udać się w drogę powrotną. Na bazie rozładować samochód i przekazać ładunek do recyklingu.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895