Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Największa farma fotowoltaiczna w Europie


Największa farma fotowoltaiczna w Europie, czyli…

Największą farmą fotowoltaiczną w Europie jest Francisco Pizarro Photovoltaic Plant, zlokalizowana w prowincji Cáceres w Hiszpanii. Jej moc zainstalowana wynosi 553 MWp, czyli odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 334 400 gospodarstw domowych. Farmę fotowoltaiczną oddano do użytku w 2022 roku.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie
Źródło: Francisco Pizarro photovoltaic plant – Iberdrola

Elektrownia słoneczna składa się z 1 494 240 modułów fotowoltaicznych, 13 724 trackerów i 313 inwerterów. Moduły fotowoltaiczne wyprodukował i dostarczył chiński koncern JinKoSolar. Trackery, czyli specyficzny rodzaj konstrukcji. Są to urządzenia, które umożliwiają modułom fotowoltaicznym śledzenie ruchu słońca w ciągu dnia, co pozwala na zwiększenie ich wydajności. Czyli ruch trackerów można porównać do ruchu słonecznika. Inwertery to urządzenia, które przekształcają prąd stały wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne w prąd zmienny. Dlatego może być on wykorzystywany przez urządzenia elektryczne. Na farmie Iberdola zastosowała falowniki HUAWEI.

Budowę farmy zrealizowała hiszpańska firma Iberdrola. Inwestycja kosztowała ponad 300 mln euro. Farma została wybudowana na powierzchni 1300 hektarów.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie – dla kogo produkuje prąd?

Jak czytamy na stronie Iberdoli:

„Iberdrola i Danone połączyły siły w swoich zobowiązaniach w zakresie zrównoważonego rozwoju, podpisując długoterminową umowę zakupu energii (PPA), która będzie napędzać rozwój Francisco Pizarro. Inicjatywa ta konsoliduje strategię Danone w zakresie odnawialnych źródeł energii i oznacza, że 100% odnawialnej energii elektrycznej wykorzystywanej w zakładach i fabrykach w Hiszpanii będzie pochodzić z tego projektu solarnego. (…) Iberdrola ma również umowę z firmą Bayer, na mocy której przedsiębiorstwo dostarcza odnawialną energię elektryczną z elektrowni fotowoltaicznej Francisco Pizarro, aby pokryć całe zapotrzebowanie dziewięciu centrów Bayer w Hiszpanii (trzy fabryki, pięć centrów badawczo-rozwojowych i centrala firmy na Półwyspie Iberyjskim). (…) Ponadto, dzięki umowie PPA podpisanej między Iberdrolą a PepsiCo, firma energetyczna będzie dostarczać zieloną energię elektryczną z tej elektrowni do wszystkich centrów międzynarodowych koncernów napojów i żywności w Hiszpanii i Portugalii.”

Wpływ na środowisko

Farma fotowoltaiczna Francisco Pizarro Photovoltaic Plant jest źródłem czystej energii, czyli OZE, która nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Farma przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatu.

Podsumowanie

Farma fotowoltaiczna Francisco Pizarro Photovoltaic Plant jest największą tego typu instalacją w Europie. Jej oddanie do użytku stanowi ważny krok w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii w Europie. Elektrownia o mocy zainstalowanej 553 MW dostarcza czystą energię, unikając w ten sposób emisji do atmosfery 150 000 ton CO2 rocznie a co za tym idzie zmniejszenie śladu węglowego.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895