Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling paneli fotowoltaicznych – jak to działa?

Recykling paneli fotowoltaicznych – jak to działa ? Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsze źródło energii elektrycznej. Są one przyjazne dla środowiska, ale co się dzieje z nimi, gdy się zużyją?

Recykling paneli fotowoltaicznych - jak to działa?

Odpowiedź jest prosta: panele fotowoltaiczne można poddawać recyklingowi. Jest to proces, w którym materiały, z których wykonane są panele, odzyskujemy i ponownie wykorzystujemy.

Jak przebiega recykling paneli fotowoltaicznych?

Proces recyklingu paneli fotowoltaicznych zależy od ich rodzaju. W przypadku paneli krystalicznych, proces ten składa się z następujących etapów:

  1. Demontaż paneli. W tym etapie usuwa się ramki, kable i inne elementy niebędące materiałami podstawowymi.
  2. Rozdrobnienie paneli. W tym etapie panele się kruszony lub mieli w celu oddzielenia poszczególnych frakcji.
  3. Odzysk materiałów. W tym etapie materiały podstawowe, takie jak szkło, aluminium i krzem, się odzyskuje i przekazywane do ponownego wykorzystania.

Gdy wchodzą w grę panele cienkowarstwowe, proces recyklingu jest nieco bardziej skomplikowany. W tym przypadku, materiały podstawowe są odzyskiwane w procesie chemicznym.

Jakie materiały można odzyskać z paneli fotowoltaicznych?

Z paneli fotowoltaicznych można odzyskać następujące materiały:

  • Szkło. Szkło z paneli fotowoltaicznych jest w 100% nadające się do recyklingu. Możemy je wykorzystać do produkcji nowych paneli, a także do innych celów, takich jak produkcja szkła opakowaniowego czy szkła budowlanego.
  • Aluminium. Aluminium z paneli fotowoltaicznych jest również w 100% nadające się do recyklingu. Można je wykorzystać ponownie do produkcji nowych paneli, a także do innych celów, takich jak produkcja samochodów czy opakowań.
  • Krzem. Krzem to główny składnik ogniw fotowoltaicznych. Krzem z paneli fotowoltaicznych możemy ponownie wykorzystać do produkcji nowych ogniw fotowoltaicznych, a także do innych celów, takich jak produkcja półprzewodników czy szkła.

Koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych

Koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj paneli, ich stan techniczny i miejsce ich demontażu. Ogólnie rzecz biorąc, koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo niski.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Jeśli posiadasz zużyte panele fotowoltaiczne, nie możesz ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Panele fotowoltaiczne są odpadami niebezpiecznymi i należy je poddać recyklingowi.

Możesz oddać zużyte panele fotowoltaiczne do firmy, która zajmuje się recyklingiem tego typu odpadów. Firmy są zobowiązane do przestrzegania odpowiednich przepisów dotyczących utylizacji odpadów niebezpiecznych, czyli tzw. BDO.

Podsumowanie Recykling paneli fotowoltaicznych – jak to działa

Recykling paneli fotowoltaicznych jest ważnym elementem gospodarki obiegu zamkniętego. Pozwala to na ponowne wykorzystanie materiałów, z których wykonane są panele, co zmniejsza ilość odpadów i przyczynia się do ochrony środowiska.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895