Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Odbieramy panele fotowoltaiczne do recyklingu z farmy fotowoltaicznej

Odbieramy panele do recyklingu z farmy fotowoltaicznej czyli jak obsługujemy dużych deweloperów farm fotowoltaicznych.

Czy wiecie ile średnio mamy paneli fotowoltaicznych na farmie o mocy 1MW?

W zależności od mocy nominalnej pojedynczych modułów fotowoltaicznych, na farmie o mocy 1MW, będzie ich między 3 a 2 tysiące sztuk. Dotykają ich podobne problemy jak na mniejszych instalacjach fotowoltaicznych. Czyli po prostu się psują! Oczywiście powody awarii są zawsze różne. Od zalania, poprzez skoki napięcia, uderzenia pioruna, grad i silne wiatry, szkody technologiczne lub szkody montażowe. Można by długo wymieniać (w innych Naszych wpisach znajdziecie główne powody zniszczeń modułów fotowoltaicznych).

Co się dzieje ze zniszczonymi panelami, które zostały zdemontowane na danej farmie fotowoltaicznej?

Zazwyczaj do gry wkraczamy wtedy my czyli Lighthief. Współpracujemy z wieloma producentami modułów oraz deweloperami farm fotowoltaicznych, świadcząc dla nich usługi recyklingu paneli fotowoltaicznych. Odbieramy panele do recyklingu z farmy, często wykonując również ich demontaż, a następnie przewozimy je do Częstochowy, gdzie odbywa się proces ich recyklingu lub czasami naprawy. Mamy tu zasadniczo dwie grupy zniszczonych paneli. Tzw. ”stłuczka” czyli rozerwane i mocno rozbite moduły fotowoltaiczne. Zostały zazwyczaj porwane przez wiatr lub wichurę i rozrzucone na ziemi, stąd silne zniszczenia mechaniczne. Druga to panele fotowoltaiczne, które na oko wyglądają dobrze ale z różnych powodów nie działają!

Odbieramy panele do recyklingu z farmy – czy takich zniszczonych modułów fotowoltaicznych jest już dużo?

Tu musimy wrócić do ilości paneli fotowoltaicznych, które składają się na instalację o mocy 1MW. Lawinowy przyrost farm fotowoltaicznych (również my w Lighthief budujemy elektrownie fotowoltaiczne), powoduje że coraz więcej modułów jest na nich montowanych. Procentowo zatem trudno jednoznacznie wskazać na liczby! Liczba ta jednak jest dość duża!. Nawet drobny procent zniszczonych paneli fotowoltaicznych daje nam w przeliczeniu na kilogramy i tony, całkiem spore ilości fotowoltaicznego złomu do recyklingu! Ilość frakcji, którą można odzyskać z każdego zniszczonego modułu fotowoltaicznego w pełni pokrywa koszty recyklingu. Pozwala też całkiem dobrze na tym procesie zarobić. Szkło, miedź, krzem i srebro to wysoce pożądane frakcje na rynku surowców!

Jeśli poszukujecie firmy, która zajmuje się recyklingiem paneli fotowoltaicznych lub usługami serwisu O&M dla farm fotowoltaicznych zapraszamy do kontaktu. Jeśli chcecie wybudować lub zaprojektować farmę fotowoltaiczną lub potrzebujecie pomocy związanej z BDO dla paneli fotowoltaicznych również będziemy w stanie pomóc!

2 komentarze do “Odbieramy panele fotowoltaiczne do recyklingu z farmy fotowoltaicznej”

  1. Dzień dobry,
    czy istnieje możliwość stałej współpracy? Co miesiąc trafia do mnie kilka/kilkadziesiat uszkodzonych paneli.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895