Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Ogniwo słoneczne Bella

Ogniwo słoneczne Bella

Odkrycie ogniwa słonecznego Bella w 1954 roku było wynikiem intensywnych badań prowadzonych przez zespół naukowców w Bell Telephone Laboratories.

Przez wiele lat poprzedzających to odkrycie, naukowcy pracowali nad poszukiwaniem sposobu wykorzystania energii słonecznej do produkcji elektryczności.

Ogniwo słoneczne Bella

Pierwsze prace badawcze związane z fotowoltaiką rozpoczęły się już w XIX wieku, kiedy to odkryto zjawisko fotowoltaiczne. W 1839 roku francuski fizyk Alexandre-Edmond Becquerel zaobserwował, że niektóre materiały wywołują przepływ prądu elektrycznego po naświetleniu ich światłem słonecznym. Ten efekt, znany jako efekt fotowoltaiczny, stał się podstawą dla dalszych badań i eksperymentów w dziedzinie energii słonecznej.

W 1876 roku, William Grylls Adams i Richard Evans Day, brytyjscy naukowcy, odkryli zjawisko fotowoltaiczne w przypadku substancji krystalicznej, selenu. Stwierdzili, że po naświetleniu światłem słonecznym selen generuje niewielki prąd elektryczny. To odkrycie miało duże znaczenie, ponieważ wskazywało na możliwość wykorzystania energii słonecznej w celu wytwarzania prądu elektrycznego.

Kolejne dziesięciolecia przyniosły rozwój technologii i badania nad komórkami słonecznymi. W latach 30. XX wieku, amerykański inżynier Russell Ohl odkrył, że półprzewodnik krzemowy ma właściwości umożliwiające wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego. Ten odkrycie stanowiło kolejny krok w kierunku opracowania praktycznych komórek słonecznych.

W 1954 roku, trzy zespoły badawcze niezależnie od siebie osiągnęły przełom w dziedzinie komórek słonecznych opartych na technologii krzemowej. Jeden z tych zespołów, pracujący w Bell Telephone Laboratories, składał się z trzech naukowców: Daryla Chapina, Calvina Fullera i Geralda Pearsona. Ogniwo słoneczne Bella.

Zespół Bell Laboratories skupił się na opracowaniu praktycznej i wydajnej komórki słonecznej. Ich prace skoncentrowały się na wykorzystaniu półprzewodników krzemowych do generowania prądu elektrycznego z energii słonecznej. Komórki słoneczne Bell zostały opracowane na bazie półprzewodników krzemowych i miały prostą strukturę, składającą się z warstwy krzemu n-type i warstwy krzemu p-type.

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Bell Laboratories były obiecujące. Komórki słoneczne Bell osiągały wydajność na poziomie około 6% i były w stanie przekształcać światło słoneczne w energię elektryczną. To odkrycie miało ogromne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy udowodniono, że ogniwa słoneczne mogą być wykorzystane do praktycznej produkcji energii elektrycznej.

Następnie, w 1958 roku, NASA wykorzystała ogniwa słoneczne Bell’a na satelicie Vanguard 1. Był to pierwszy sztuczny satelita amerykański wyposażony w panele słoneczne. Komórki słoneczne dostarczały energię do zasilania układów elektronicznych satelity, co było przełomem w dziedzinie kosmicznych zastosowań energii słonecznej.

Odkrycie komórki słonecznej Bella w 1954 roku stanowiło kamień milowy w rozwoju technologii fotowoltaicznej.

Początkowe badania przeprowadzone przez zespół Bell Laboratories otworzyły drogę do dalszych badań i innowacji w dziedzinie komórek słonecznych. Od tamtego czasu, technologia fotowoltaiczna znacząco się rozwinęła, a panele fotowoltaiczne stały się coraz bardziej wydajne, dostępne i szeroko stosowane w energetyce słonecznej na skalę przemysłową.

Odkrycie komórki słonecznej Bella zapoczątkowało rewolucję w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej i przyczyniło się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzięki dalszym badaniom i innowacjom, panele fotowoltaiczne stały się jednym z najważniejszych narzędzi w walce ze zmianami klimatycznymi i zapewnianiu czystej i zrównoważonej energii dla przyszłych pokoleń. Farmy fotowoltaiczne, które zaczynają urozmaicać Nasz krajobraz to właśnie wynik odkrycia ogniw Bella.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895