Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Opieka nad farmami fotowoltaicznymi czyli czym jest usługa O&M?

Czemu usługi O&M są tak ważne dla właścicieli elektrowni fotowoltaicznych?

Czy jeśli właśnie zainwestowaliście kilka milionów w projekt elektrowni fotowoltaicznej to chcecie ją zostawić samą sobie? Dobrze nadzorowana instalacja fotowoltaiczna to szybszy i pewniejszy zwrot z inwestycji oraz pewność, że wszystko będzie działało zgodnie z biznes planem i założeniami wstępnymi!

Jak powinna wyglądać taka usługa i z czego się składać?

Dobrze dobrana usługa/firma O&M stworzy przede wszystkim dobry plan działania na terenie danej elektrowni fotowoltaicznej. Parametry takiego planu O&M związane są z parametrami samej farmy fotowoltaicznej oraz założeniami inwestora. Mamy tutaj dwa rodzaje usług – pasywne i aktywne. Dobry dostawca usług O&M to jakby bankier mnożący i dbający o inwestycję. Od mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych, zarządzania zielenią i wykoszeń, monitorowania kamerami CCTV, inspekcjami z drona i inspektorami mobilnymi (wszystko to nadzór aktywny), aż do zarządzania gwarancjami, kontraktami PPA, prognozami uzysków, zarządzaniem ryzykami (usługi pasywne) itd.

Jakie są koszty obsługi farm fotowoltaicznych przez firmy z branży O&M?

Zazwyczaj obsługa farm i elektrowni fotowoltaicznych odbywa się w modelu abonamentowym. Cena ustalana jest za 1MW i następnie rozkładana na 12 miesięcy. Widełki cenowe (zależne od bardzo wielu warunków) są między 35 a 50 tysięcy złotych netto za 1MW. Czym większa farma tym koszt ten spada ale tylko do pewnej wielkości. Przy farmach o mocy powyżej 30MW zazwyczaj potrzeba stworzyć lokalne struktury do nadzorowania i opieki nad taką elektrownią więc koszty mogą wyglądać już zupełnie inaczej.

Jeśli szukacie profesjonalnej usługi mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych zapraszamy do kontaktu z Nami!

KONTAKT: https://lighthief.com/kontakt/

Możecie też więcej poczytać o Naszych usługach O&M LIGHTHIEF na:

Dodaj komentarz