Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Postanowienia Noworoczne – jak zadbać o fotowoltaikę?

Postanowienia Noworoczne, czyli co zrobić inaczej albo lepiej? Jak się mają postanowienia noworoczne do zadbania o instalację słoneczną? Jak zaplanować harmonogram prac związanych z fotowoltaiką?

Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych powinni widzieć, że inwestycja, w której ulokowali znaczną sumę wymaga regularnych przeglądów oraz czyszczenia.

Zalecenia dotyczące przeglądów instalacji fotowoltaicznych

Choć do tej pory nie ma jednoznacznych przepisów obligujących właścicieli instalacji fotowoltaicznych do wykonywania okresowych przeglądów, to jednak, jako że jest to instalacja elektryczna przeglądy powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Podyktowane jest to głównie wytycznymi odnośnie bezpieczeństwa. Sprawdzić powinniśmy nie tylko samą pracę instalacji poprzez kontrole wyników na aplikacji. Stan falownika, paneli, konstrukcji czy okablowania również.

Postanowienia Noworoczne

Bezpieczeństwo ma tu priorytetowe znaczenie!

Podczas takiego przeglądu z łatwością też przejrzymy stan modułów fotowoltaicznych. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy instalację należy już umyć.

Mycie instalacji fotowoltaicznej – zalecenia

Specjaliści i badania (m.in. z Politechniki Częstochowskiej) wykazują, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma bezpośredni wpływ na poziom wyprodukowanej energii. Dodatkowo przyczynia się do wydłużenia żywotności modułów słonecznych.

W zależności w jakiej lokalizacji jest umieszczona instalacja inne czynniki wpływają na jej zabrudzenie. Inaczej jest na terenach aktywnych rolniczo a inaczej na terenach przemysłowych. Inny rodzaj zanieczyszczeń osiada na instalacji w terenach obfitujących w lasy a inny na terenach nadmorskich. Nie mniej jednak rekomendacje dotyczące czyszczenia modułów fotowoltaicznych mówią o myciu przynajmniej 1 raz w roku. Zdecydowanymi faworytami są dwie pory roku. Wczesna wiosna – aby pozbyć się osadów po zimie i przygotować na długie słoneczne dni oraz późna jesień, aby podczas zimy panele wykorzystywały całą swoją siłę i moc w krótkie zimowe dni.

Postanowienia Noworoczne – lista

  • Przynajmniej raz w roku umyć instalację fotowoltaiczną
  • Przeprowadzić przegląd instalacji

Powodzenia!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895