Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Przegląd: instalacja fotowoltaiczna w Olsztynie

Przegląd: instalacja fotowoltaiczna, czyli sprawdzenie stanu i pracy elektrowni słonecznej po 2 latach od jej uruchomienia.

„Potrzebuję sprawdzenia, takiego jakby przeglądu gospodarskiego, mojej instalacji.”

Z takimi słowami zwrócił się do Nas klient, a zapytany czy coś się z instalacją niepokojącego dzieje, stanowczo zaprzeczył. Powiedział wręcz, że wszystko działa w jak najlepszym porządku, ale…
„Wiecie Państwo, lepiej chuchać na zimne i zapobiegać zamiast naprawiać!”

Oczywiście, nie mogliśmy się z tym nie zgodzić. Zatem po wymianie podstawowych informacji z klientem mogliśmy ustalić termin wykonania zlecenia.

Otóż:

Lokalizacja: Olsztyn, woj. śląskie
Moc instalacji: 40 kWp
Miejsce montażu: dach, konstrukcja balastowa
Falownik: HUAWEI SUN2000-36KTL-M3
Panele: Ja Solar 410W / 97 sztuk

Zadania naszej ekipy to: sprawdzenie stanu konstrukcji, oględziny stanu wizualnego modułów fotowoltaicznych oraz wykonanie pomiarów.

Przegląd: instalacja fotowoltaiczna – oględziny

Standardowo rozpoczęliśmy od kontroli wizualnej. Z wejściem na dach nie mieliśmy żadnych problemów, więc dokładnie sprawdziliśmy stan paneli i konstrukcji. Czego szukaliśmy? Na modułach: pęknięć, zabrudzeń czy widocznych np snail trail’ów. Na szczęście pęknięć, ani defektów nie zdiagnozowaliśmy, ale na uwagę zasługiwał stopień zabrudzenia paneli. Widoczne nagromadzenie zanieczyszczeń, zwłaszcza przy ramkach, spotkało się w późniejszym raporcie z rekomendacją umycia instalacji. Sprawdziliśmy również czy kable solarne idące do falownika nie są luźne bądź uszkodzone. Wszystko było w porządku.

Następnie, korzystając z miernika SONEL MPI-540-PV wraz z miernikiem nasłonecznienia i temperatury IRM-1, wykonaliśmy pomiary. Rozpoczynając od sprawdzenia polaryzacji, poprzez pomiar ciągłości przewodów, następnie pomiar rezystancji izolacji przewodów strony AC i DC. Kolejne pomiary to pomiary rezystancji uziemienia, impedancji pętli zwarcia (wraz z oceną skuteczności ochrony przeciwpożarowej), a na koniec pomiar napięć i prądów łańcuchów modułów.

Przegląd: instalacja fotowoltaiczna

Wyniki pomiarów, wraz z wynikami oględzin, przekazaliśmy klientowi w postaci raportu.

Żadnych zastrzeżeń do działania i kondycji instalacji fotowoltaicznej nie mieliśmy, poza zaleceniem wyżej wspomnianego już, umycia elektrowni.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895